11.10.2017, 00:00

Na východe Slovenska chceli ťažiť ropu, na súhlas čakajú 11 rokov

Aj napriek investovaným miliónom eur je čierne zlato stále nevyťažené.

Na východe Slovenska chceli ťažiť ropu, na súhlas čakajú 11 rokov
Zdroj: Reuters

Nafta Gbely u nás za takmer sto rokov vyťažila desiatky miliónov barelov ropy. Zásoby sa však míňajú a firma už v minulosti avizovala, že počíta s postupným útlmom ťažby.


Reštart tohto odvetvia by u nás na východe mohla odštartovať spoločnosť Alpine Oil & Gas. Tá počas jedenástich rokov pôsobenia na našom trhu už preinvestovala viac ako 20 miliónov eur. Aj napriek tomu stále nevyťažila ani kvapku. Brzdia ju totiž naťahovačky na súdoch, zdĺhavé schvaľovania na úradoch či aktivisti, ktorí sa boja o životné prostredie.

„Spoločnosť sa dobrovoľne nad rámec geologického zákona rozhodla vykonať posúdenie vplyvov na životné prostredie na prieskumnom vrte v obci Smilno,“ potvrdilo ministerstvo životného prostredia kroky investora, ktorý chcel obyvateľstvu dokázať, že ťažba nepoškodí životné prostredie.


Ten však nerátal s pripomienkami ku konaniu, vďaka ktorým úrady nariadili plné posudzovanie trvajúce 12 mesiacov. Už teraz je isté, že oproti svojim plánom budú firmy minimálne v trojročnom sklze.

Na našom trhu sú už 11 rokov. Investovali takmer 20 miliónov eur a v najbližšom čase sú ochotní investovať ďalších päť. A to všetko bez záruky, že sa im to niekedy vráti. Najskôr totiž musia zistiť prostredníctvom prieskumných vrtov, či sú vôbec v zemi dostatočné ložiská nerastných surovín. Potrebnú licenciu majú. Narážajú však na množstvo ďalších prekážok, od odmietavého postoja obyvateľov až po problémy na úradoch. „Od konca roku 2015 sa snažíme uskutočniť prvý z pripravovaných troch vrtov, pričom náklady na každý z nich predstavujú približne 1,3 milióna eur. Tieto tri vrty sú známe ako ,sľúbené v

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.