11.10.2017, 12:43 Aktualizované o 16:08, 11.10.2017

Je rozhodnuté. Minimálna mzda stúpne o 45 eur

Zvýšenie minimálnej mzdy by sa malo dotknúť takmer 119-tisíc zamestnancov.

Peter Kažimír
Zdroj: Pavol Funtál

Minimálna mzda od budúceho roka vzrastie zo súčasných 435 eur na 480 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie o 10,34 percenta.

Minimálna hodinová mzda zamestnancov dosiahne 2,759 eura. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce, ktorý dnes schválila vláda.

Náklady budú vyše 60 miliónov eur

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy počas roka opakovane nedohodli.

Svoje názory nezmenili ani na rokovaní tripartity venovanom tejto otázke v polovici septembra.

Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyplýva povinnosť predložiť návrh na úpravu minimálnej mzdy zo zákona.

Celkové ročné náklady zamestnávateľov v súkromnej sfére na zvýšenie minimálnej mzdy by mali dosiahnuť 61,4 milióna eur.

Dotkne sa to vyše stotisíc zamestnancov

Z toho náklady zamestnávateľov na doplatky do novej sumy minimálnej mzdy by mali predstavovať 42,6 milióna eur a odvody do poistných fondov majú dosiahnuť 18,8 milióna eur.

Z analýzy vplyvov rezortu práce ďalej vyplýva, že nárast minimálnej mzdy sa môže premietnuť do rastu mzdových nákladov približne 30-tisíc zamestnávateľov, ktorými sú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a približne 13 400 firiem.

Zvýšenie minimálnej mzdy by sa malo dotknúť takmer 119-tisíc zamestnancov, pričom takmer 70-tisíc pracuje pre SZČO a vyše 49-tisíc pre firmy.

Kritika od Mihála a Beblavého

Podľa poslanca Jozefa Mihála v konečnom dôsledku bude zo zvýšenia minimálnej mzdy ťažiť štát a nie zamestnanec.

"Nárast hrubej minimálnej mzdy, ktorú dnes schválila vláda, je 45 eur, 70 eur sú zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov. Neskončia však v zamestnancovej peňaženke. Ten bude mať čistý príjem vyšší o 29 eur, zostávajúcich 41 eur dostane štát. Toto je výsledok. Víťazom zvyšovania minimálnej mzdy sa stáva štát," vyčíslil Mihál s tým, že takto sa štátu podarí ročne získať podľa poslancov 70 miliónov eur viac.

"To je suma, z ktorej by sa bez problémov dali vykryť vyššie mzdy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Nerozumieme, akým spôsobom sa hospodári v tomto štáte. Zvýšenie minimálnej mzdy znamená, že štát zarobí na tých najslabšie zarábajúcich," dodal Mihál.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.