12.10.2017, 00:00

O novinkách v platobných službách už rokuje parlament

Platobné karty
Zdroj: StockExpert

Šikovné platobné aplikácie, rýchlejší presun peňazí z účtu na účet a bezpečnejšie platby. To má priniesť nová európska smernica o platbách, známa pod skratkou PSD2, ktorá má začať platiť od začiatku budúceho roka. O novinkách sa už hovorí nielen v odborných bankových kruhoch, ale tiež v slovenskom parlamente. Toto nariadenie sa totiž objavuje aj v novele zákona o platobných službách.

„Cieľom smernice je zavedenie nových prvkov, ktoré majú uľahčiť používanie elektronických, najmä nízkonákladových internetových a mobilných platieb,“ uviedol v utorok parlamente pri predstavovaní novely zákona minister financií Peter Kažimír.


Bankársky bolehlav
Kým poslanci sa s novinkami na platobnom trhu budú postupne oboznamovať, bankári ich už majú niekoľko mesiacov reálne zavádzať do svojich systémov. Z noviniek však majú hlavu v smútku, pretože stále nie sú jasné pravidlá, ako to bude fungovať v praxi. „Najdôležitejší predpis o silnejšej autentifikácii klienta a bezpečnej komunikácii medzi bankami a tretími stranami ešte stále nebol vydaný, aj keď účinnosť smernice je stanovená na 13. januára budúceho roka,“ upozorňuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie.

Usmernenia už mal na začiatku tohto roka dodať bankárom Európsky bankový regulátor (EBA). Kúskuje ich však pomaly a stále sú nejasné. Franca Rosa Congiuová z komunikačného oddelenia EBA však pre HN tvrdí, že oni svoj návod dodali už vo februári a v júni. „Loptička je teraz na strane Európskej komisie, ktorá musí usmernenie zakomponovať do európskej legislatívy,“ tvrdí Congiuová.


Bezpečnosť n

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.