12.10.2017, 14:25

Regionálne rozdiely sa zväčšujú. Poslanci OĽaNO to chcú riešiť

Opoziční poslanci navrhli opatrenia, ktoré by mali riešiť situáciu najchudobnejších regiónov.

Anna Verešová, OĽaNO-Nova

Regionálne rozdiely sa na Slovensku neznižujú, naopak za posledných 20 rokov sa ešte zvýšili a prehĺbili. Podľa opozičného hnutia OĽaNO je to zlyhanie všetkých vlád. Poslanci Anna Verešová a Eduard Heger (obaja OĽaNO) preto predstavili viaceré návrhy, ktoré by podľa nich pomohli pri riešení tohto problému.

Podľa Verešovej sú tieto opatrenia založené na troch pilieroch - dostať pracovné miesta do týchto regiónov, dať ľuďom takú kvalifikáciu, aby si našli prácu a hlavne, robiť s ľuďmi, ktorí majú nízku kvalifikáciu alebo žiadnu kvalifikáciu.

Chcú riešiť nezamestnanosť

"Sme presvedčení, že jednou z možností riešenia nezamestnanosti, ktorá je najviac dôležitá na odstránenie chudoby, je zavedenie takzvaného inkluzívneho trhu, ktorý poskytuje základné pravidlá na zapojenie týchto nezamestnaných do práce a určuje povinnosť verejným inštitúciám vytvárať zákazky na tieto práce," opísala Verešová na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Pripomenula, že na neznižujúce sa regionálne rozdiely na Slovensku poukázala aj Správa o súdržnosti EÚ. Opísala, že juh a východ Slovenska sa vyľudňuje a opatrenia vlády na podporu mobility za prácou tento problém nevyriešia, práve naopak. "Potrebujeme vrátiť život do týchto regiónov," zdôraznil poslanec Heger. 

Treba zvýšiť platy

Priblížil napríklad aj fenomén, ktorý sa v týchto regiónoch deje. Vysoká nezamestnanosť nenúti zamestnávateľov, aby zvyšovali mzdy, ľudia tak pracujú za nízke platy. Tento problém chce riešiť rozvinutím konkurenčného prostredia, a to zjednodušením malého podnikania.

Zároveň vidí riešenie aj v podpore podnikania v cestovnom ruchu, ktorý môže pomôcť práve málo rozvinutým regiónom. Okrem iného je podľa poslancov dôležitá aj podpora infraštruktúry, či už cestnej, alebo železničnej.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.