Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2017, 13:39

Slovenský milionár Krúpa investoval do lítia. Chce plniť úlohu „strážneho psa“

Slovenský podnikateľ chce z pozície menšinového akcionára odsledovať, aby nevznikol druhý prípad OKD.

Slovenský milionár Krúpa investoval do lítia. Chce plniť úlohu „strážneho psa“
Zdroj: Peter Mayer

Spoločnosť Arca Capital slovenského milionára Pavla Krúpu kúpila podiel vo firme European Metal Holdings (EMH), ktorá prostredníctvom svojej dcérskej firmy Geomet plánuje ťažbu lítia na Cínovci.

Z pozície menšinového akcionára chce údajne odsledovať, aby nevznikol druhý prípad OKD. Krúpa patrí medzi najväčších kritikov bývalého vedenia ostravských baní a Zdeňka Bakalu.

​"Arca chce ku svojej investícii v spoločnosti EMH pristupovať rovnako zodpovedne a plniť úlohu "strážneho psa". To znamená, že zo svojej pozície transparentného investora chce dohliadať na správne fungovanie spoločnosti tak, aby nedochádzalo k neštandardným finančným operáciám a neoprávnenému vyvádzaniu ziskov do zahraničia na úkor českého štátu," povedala pre Lidové noviny hovorkyňa Arca Capital Barbora Hanáková.

Okolo ťažby lítia, ktoré je významnou surovinou na výrobu batérií, sa rozvírila ostrá politická diskusia. Dnes popoludní sa pre plánovanú ťažbu zíde na mimoriadnej schôdzi Poslanecká snemovňa.

Jadrom sporu je memorandum, ktoré dva týždne pred voľbami podpísal minister priemyslu a obchodu Jiří Havlíček s firmou EMH. Zvolanie schôdzky podnietila KSČM, podľa ktorej lítium nepatrí do cudzích rúk a malo by zostať štátu. Memorandum kritizujú aj ďalší politici.

Samotný Krúpa sa investície nebojí. Plán na ťažbu lítia, ktorý predstavila EMH, považuje za reálne uskutočniteľný projekt.

Navyše, aj ďalšie spolupracujúce firmy ako Cadence Minerals a Bacanora Minerals podľa neho v odvetví podnikajú už dlhší čas. Bacanora chce navyše ťažiť lítium aj v Nemecku.

Pozrite si nedávny rozhovor s Pavlom Krúpom v HNtelevízii

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.