Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2021, 09:32

Najbohatší Slováci: Napriek pandémii im majetok rástol, prvýkrát presiahol 12 miliárd (+zoznam)

Poradie najbohatších Slovákov sa ani počas turbulentného roka nijak zásadne nemenilo.

Najbohatší Slováci: Napriek pandémii im majetok rástol, prvýkrát presiahol 12 miliárd (+zoznam)
Zdroj: koláž HN

Majetok najbohatších Slovákov prvýkrát prekonal hranicu 12 miliárd eur, čo predstavuje 13 percent slovenského HDP. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka boháčov magazínu Forbes. 

Ten pripomína, že aj napriek tomu, že sa ekonomike v dôsledku pandémie nedarilo a zaznamenala pokles, táto skupina ľudí zbohatla.

Takto sa vyvíjali majetky najbohatších ľudí na svete:

Bez zmien v čele

Na čele už niekoľko rokov stojí zakladateľ HB Reavis Ivan Chrenko s majetkom jeden a pol miliardy eur, a to aj napriek tomu, že za posledný rok prišiel podľa magazínu o 150 miliónov eur.

Straty, na úrovni 70 miliónov, zaznamenal aj druhý v poradí, Jaroslav Haščák. Ten zažil náročný rok, kedy čelil obvineniu. Napriek tomu má stále titul miliardára. 

Na ďalších troch priečkach sú zakladatelia Esetu. Finančníkom z IT prostredia sa na rozdiel od skôr menovaných darilo a svoje majetky dokázali zveľaďovať. Najbohatší z nich je Miroslav Trnka, nasledujú Peter Paško a Rudolf Hrubý.

Prvá päťka sa tak oproti minulému roku nezmenila. V desiatke najbohatších sú aj zakladatelia J&T - Jozef a Patrik Tkáčovci, podnikateľ v hutníctve Tomáš Chrenek a majiteľ Mondi SCP Milan Fiľo. V závere desiatky je spolumajiteľ J&T Ivan Jakabovič a bývalý partner v Pente Martin Kúšik. Ten v súčasnosti spravuje holding Odyssey 44 a stojí napríklad za sieťou športových obchodov Sportisimo. 

​Forbes pripomína, že majetok ľudí minulý rok ovplyvnila najmä pandémia. Darilo sa tak prevažne podnikateľom v IT a digitálnej sfére, zatiaľ čo tí v reálnej ekonomike mohli trpieť nedostatkom materiálov a pracovníkov. 

Český rebríček

Dnes vyšiel aj zoznam najbohatších Čechov. Kraľuje mu Renáta Kellnerová. Päťdesiatštyriročná vdova po vlastníkovi investičnej skupiny PPF Petrovi Kellnerovi, ktorý koncom tohtoročného marca tragicky zahynul, má podľa dnes zverejneného rebríčka majetok 374,7 miliardy korún (takmer 15 miliárd eur).

Je to o takmer 82 miliárd korún (tri miliardy eur) viac, ako bol vlani majetok jej muža. Na druhé miesto sa dostal Karel Komárek s majetkom za 117,8 miliardy korún (štyri a pol miliardy eur). Vlastník KKCG, ktorý okrem iného ovláda Sazku, bol vlani piaty. Na tretie miesto tak zosadil realitného magnáta Radovana Vítka s majetkom za 103 miliárd korún (štyri miliardy eur).

Majiteľ Energetického a priemyselného holdingu (EPH) Daniel Křetínský tento rok obsadil s 87,8 miliardy korún (tri a pol miliardy eur) štvrtú priečku.

Zo štvrtého na piate miesto zostúpil premiér a predseda hnutia ÁNO Andrej Babiš. Forbes jeho majetok odhaduje na 74,9 miliardy korún (necelé tri miliardy eur), je to o takmer miliardu viac ako vlani. Najbohatším ľuďom Česka na prvých šestnástich miestach rebríčka majetok proti vlaňajšku stúpol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.