20.10.2017, 00:00

Daniari už skúmajú účty Slovákov v cudzine

Do výmeny informácií o stave účtov sa postupne zapojí 102 štátov.

Iniciátorom výmeny informácií je OECD. Na snímke je jej generálny tajomník Ángel Gurría (vľavo) s premiérom Robertom Ficom.
Zdroj: TASR

Schovať príjmy pred daniarmi v zahraničí bude čoraz komplikovanejšie. Slovenská Finančná správa dostáva už mesiac informácie o účtoch Slovákov zo 48 krajín. V budúcom roku sa počet spolupracujúcich štátov zvýši na 102. Úlohou slovenských úradníkov je teraz spárovať čísla s domácimi daňovými priznaniami.


Technicky náročné
Množstvo informácií, ktoré prichádzajú, však vytvára pochybnosti o využiteľnosti celého systému. „Ja som trošku skeptický, čo sa týka spracovania dát, obávam sa toho, že to nebude zvládnuté po technickej stránke,“ vyjadril sa daňový poradca z V4 Group Tomáš Janoušek. Okrem softvéru na samotné spracovanie dát je totiž potrebný ďalší systém na ich vyhodnotenie. „To je prvá vec, ktorú treba spraviť, a nemyslím si, že to má Finančná správa teraz zvládnuté,“ skonštatoval Janoušek. Hovorkyňa daniarov Ivana Skokanová však potvrdila, že žiadne problémy pri prvej výmene nezaznamenali.


V praxi napríklad cyperské banky poskytnú informácie o účtoch slovenských daňovníkoch domácej finančnej správe a tá ich posunie partnerovi na Slovensku. Tieto informácie sa majú potom analyzovať a porovnávať s daňo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.