20.10.2017, 11:09

Na Slovensku končí ďalšia nebankovka. Doplatila na prísnejšie podmienky

Po Providente končí pre prísnejšie podmienky na Slovensku ďalšia nebanková spoločnosť.

Bankomat - ilustračná snímka
Zdroj: Peter Mayer

Spočnosť Fair Credit Slovakia, ktorá spadá pod Fair Credit Holding, opúšťa slovenský trh. Nebanková spoločnosť, ktorá ponúkala krátke bezhotovostné pôžičky, doplatila na obmedzenie výšky úrokovej sadzby a zákaz doplnkových služieb. Po spoločnosti Provident Financial ide tak o ďalšiu nebankovku, ktorá končí pre prísnejšie pravidlá. Informáciu priniesol portál e15.cz.

"V máji padlo rozhodnutie, že slovenský trh opúšťame," uviedol člen dozornej rady Tomáš Konvička. "Legislatívne prostredie nám neumožňovalo poskytovať typ pôžičiek, na ktoré sa špecializujeme," priblížil.

O čo teda ide?

Od roku 2015 môžu nebankovky svojim klientom účtovať najviac dvojnásobné úroky v porovnaní s bežnými komerčnými bankami. Ďalšou zmenou je nemožnosť účtovať si dodatočné poplatky, napríklad za osobný výber splátok. 

Nebankovky tiež nemôžu v zmluvách používať rozdielne veľkosti písma, zákazníci sa nesmú cyklicky zadlžovať, a podobne.

Spoločnosť v tomto roku zastavila poskytovanie nových pôžičiek, v podstate sa stará len o tie existujúce. Úplný zánik podnikania na Slovensku odhaduje Konvička možno až na budúci rok.

Na webovej stránke je uvedené, že spoločnosť od 23. mája pozastavuje poskytovanie úverov zákazníkom.

Zdroj: Faircredit.sk

​Spoločnosti sa na Slovensku v podnikaní neveľmi darilo. Od roku 2013 nevykázala zisk a navyšovala straty. Podľa portálu Finstat zamestnávala v roku 2016 od 50 do 99 pracovníkov. 

Vývoj ziskov spoločnosti Fair Credit Slovakia:

Nejde o prvú nebankovú spoločnosť, ktorá na Slovensku končí pre spísnenie podmienok. "Po dôkladnom posúdení dopadov legislatívnych zmien na naše podnikanie sme sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov do domácností prostredníctvom siete obchodných zástupcov na Slovensku a neponúkať ďalej ani úver na účet," uviedol ešte v roku 2016 pre televíziu Markíza hovorca skupiny Provident Financial Nick Jones.

​Spoločnosť vtedy zrušila sieť 800 pôžičkových agentov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.