Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2017, 00:00

Z trhu sa stratila ďalšia nebankovka

Zo Slovenska odchádza ďalšia pôžičkáren Fair Credit. Neuniesla prísnejšie pravidlá požičiavania.

Alojz Hlina. Snímka: facebook poslanca

Keď poslanec Alojz Hlina zamuroval pred dvoma rokmi vchod do pobočky nebankovky Pohotovosť, chcel upozorniť na neférové podnikanie tejto firmy, ktorá v tom čase nemala licenciu od Národnej banky Slovenska. Táto spoločnosť o rok ohlásila svoj odchod z trhu. Najnovšie sa pre odchod rozhodla aj licencovaná česká firma Fair Credit Slovakia. Rozhodnutie odísť síce už padlo v máji, ale reálny odchod firma ohlásila až teraz. Prvý o tom informoval český portál E15.cz.

„Dôvodom nášho odchodu zo Slovenska je najmä legislatíva,“ hovorí pre HN člen dozornej rady Fair Credit Slovakia Tomáš Konvička. Fair Credit sa snažil vymyslieť iný model model podnikania, ktorý by dával ekonomický zmysel a zároveň by spĺňal platnú legislatívu. „Bohužiaľ sa nám ani konkurencii taký model zatiaľ nepodarilo nájsť,“ dodáva Konvička.

Preriedenie hráčov
Licenčný proces pod taktovkou regulátora finančného trhu, teda centrálnej banky, poriadne preriedil počty nebankoviek na Slovensku. Povolenie na poskytovanie pôžičiek podľa nových, prísnejších pravidiel dostalo v roku 2015 len niečo vyše 30 firiem z pôvodných 250. Medzi prísnejšími pravidlami zákona o spotrebiteľských úveroch bol napríklad strop výšky úrokov, zákaz účtovať pri úvere rôzne dodatočné poplatky či zákaz vyberať splátky v hotovosti.

Postupne z trhu začali odchádzať aj tie pôžičkové firmy, ktoré licenciu získali, teda tie serióznejšie a väčšie. Prvý veľký hráč Provident Financial ohlásil odchod už vo februári 2016. Neskôr ju nasledovala Pohotovosť a teraz aj Fair Credit. Na trhu teda už ostávajú len splátkové spoločnosti alebo lízin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.