Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2017, 00:00

Ficova minimálna mzda by uškodila ekonomike

Podľa premiéra by mohla byť minimálna mzda omnoho vyššia. Odborníci upozorňujú, že by to spôsobilo problémy.

Ficova minimálna mzda by uškodila ekonomike
Zdroj: TASR

„Keby to bolo na mne, ja rovno seknem tú minimálnu mzdu na 750 eur,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico pri podpisovaní nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy v roku 2018. Tá bude v skutočnosti od premiérovej predstavy ešte výrazne vzdialená, hoci v absolútnom vyjadrení pôjde o jej historicky najvyšší nárast, zo súčasných 435 stúpne na 480 eur. Čo by sa však stalo, ak by jej výšku naozaj stanovil premiér a vzrástla by tak skokovo na 750 eur?


Vyššie náklady
„Celkovo by sa mesačné náklady zamestnávateľa na zamestnanca s minimálnou mzdou zvýšili o 365 eur,“ hovorí Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov. Priame náklady na mzdu by totiž boli vyššie o 270 eur a o ďalších 95 eur by stúpli náklady na sociálne a zdravotné poistenie. To by však nebolo všetko. Od minimálnej mzdy sa odvíjajú aj ďalšie veličiny, napríklad príplatok za nočnú prácu alebo kompenzácie za sťažený výkon práce. Podnikatelia by navyše museli počítať s predražením služieb, za ktoré si platia iným firmám. V nákladoch pekárov by sa mohli odraziť zvýšené mzdy upratovačiek, ktoré zamestnáva zazmluvnená up

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.