09.11.2017, 00:00

Meškajúci diaľničný úsek pri Ružomberku má ďalší problém: Zrejme sa predraží o polovicu

Práce na dva roky stojacej stavbe sa majú opätovne začať na začiatku budúceho roku.

Meškajúci diaľničný úsek pri Ružomberku má ďalší problém: Zrejme sa predraží o polovicu
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová mal byť pôvodne dokončený na začiatku tohto leta. Ružomberčania sa však obchvatu nedočkali, kvôli riziku zosuvu pôdy pri tuneli Čebrať sa na stavbe už takmer dva roky nepracuje. Podľa informácií Národnej diaľničnej spoločnosti sa začne opätovne stavať v januári budúceho roku, keď sa očakáva dokončenie správy ministerstva životného prostredia. Na jej základe sa určí nová trasa úseku. „NDS v tejto súvislosti vydá pokyn na mobilizáciu zhotoviteľa tak, aby sa práce obnovili v deň správoplatnenia záverečnej správy,“ uviedli vo svojom stanovisku diaľničiari.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s bývalým investičným riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Jurajom Čermákom o taktiež problematickom úseku Turany-Hubová z júna tohto roka:

Milióny navyše
Zhotoviteľ, ktorým je konzorcium spoločností OHL ŽS a Váhostav, už od diaľničnej spoločnosti dostal na podpis dodatok k zmluve, ktorý predpokladá obnovenie stavebných prác. O znení dodatku prebiehali rokovania počas celého roku, k dohode však doteraz nedošlo. Podľa informácií HN Váhostav s novými podmienkami súhlasil, brnianska stavebná firma OHL ŽS však požadovala zvýšenie zmluvnej sumy o viac ako 50 percent. S tým sa nestotožnila diaľničná spoločnosť, podľa ktorej by došlo k prekročeniu limitu verejného obstarávania.


„NDS urobila predbežný kontrolný prepočet nákladov potrebných na realizáciu predĺženého tunela v predpokladanej zmene

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.