13.11.2017, 00:00

Časť áut už Žilinu obíde. Kysuce dostanú diaľnicu

Sever Slovenska smerom na Poľsko dostane nový úsek začiatkom decembra. A roky to bude pre región posledná dokončená diaľnica.

infografika
Zdroj: HN

Už o pár týždňov bude cesta na Kysuce o čosi jednoduchšia a rýchlejšia. Národná diaľničná spoločnosť oznámila, že 2. decembra otvorí štvorkilometrový diaľničný úsek Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, vďaka ktorému sa motoristi vyhnú prejazdu cez Žilinu.

Úspory času a menšie zápchy
V praxi sa tak cesta na Kysuce oproti súčasnosti skráti o štyri minúty, samotná Žilina bude denne odľahčená zhruba o osemtisíc áut. Z tých až 42 percent tvorila ťažká doprava. „Nový úsek je vlastne diaľničný obchvat, ktorý odbremení mesto Žilina od všetkej tranzitnej dopravy smerujúcej z juhu na sever Slovenska a ďalej do Poľska a Českej republiky,“ vysvetľuje Pavol Kajánek, zástupca riaditeľa Výskumného ústavu dopravného.

Dobré správy prišli po tom, ako v januári tohto roka štát priznal, že na zvyšné dva, respektíve tri úseky si budú musieť ľudia na Kysuciach počkať dlhšie. Konkrétne až do roku 2026. Dnes rezort dopravy sľubuje, že to bude o čosi skôr. „Podľa aktuálnych harmonogramov je možné začať s výstavbou oboch úsekov v roku 2020,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká. Ak by sa tak naozaj stalo, bolo by to o dva roky skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.

Neustále posúvania
Podľa Duckej pracuje ministerstvo na skrátení jednotlivých procesov, nový termín dokončenia celej diaľnice však neuviedla. Najväčšie omeškanie má úsek medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom, na ktorom sa ešte neskončil ani proces posudzovania dosahov na životné prostredie. Po jeho ukončení trvá priemerne ešte sedem rokov, kým sa reálne začne stavať.

Kedy bude diaľnica do Košíc? Hrozí, že nikdy, tvrdí v rozhovore pre HNtelevíziu Ondrej Matej:Na dlhodobé meškanie a presuny termínov sú obyvatelia severu Slovenska istým spôsobom zvyknutí. Diaľnica D1, ktorá Žilinu obchádza z druhej strany, mala byť dokončená už niekoľkokrát. Jej súčasťou je tunel Višňové, ktorý bude na budúci rok oslavovať 20 rokov od poklepania základného kameňa jeho prieskumnej štôlne.

Cez Žilinu prejde každý deň viac ako osemtisíc áut

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.