14.11.2017, 00:00

Piata automobilka nemusí nájsť kvalifikovaných pracovníkov

Nedostatok ľudí by v prípade príchodu piatej automobilky Zhi Dou riešil východný región s vyššou nezamestnanosťou.

Volkswagen, automobilky
Zdroj: Pavol Funtál

Už teraz majú zahraničné automobilky na Slovensku problém nájsť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Prípadný príchod piatej, čínskej Zhi Dou, môže situáciu na pracovnom trhu ešte viac skomplikovať. Ázijský investor aktuálne zisťuje svoje možnosti a rozhoduje sa o umiestnení svojej výroby medzi Slovenskom a ďalšími krajinami v regióne strednej Európy. V hre je tiež Balkán. „Práve rozbiehame prvé analýzy a uvažujeme, kde umiestnime nový výrobný závod,“ potvrdil pre HN konateľ spoločnosti Zhi Dou Slovensko Branislav Kocper.

To, či príde, závisí podľa odborníkov od množstva faktorov. V prospech Slovenska hrá strategická poloha v rámci Európy, rozvinutá infraštruktúra, dostatok logistických priestorov a výhodou môže byť aj mena, ktorou platíme, teda euro. Naopak, nevýhodou je čoraz horšia situácia na trhu práce. Zvlášť, ak nedostatok pracovníkov ohrozuje výrobcov na poli konkurencieschopnosti.

Chýbajú tisícky
Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva zhruba 130-tisíc ľudí. Aj napriek množstvu výhod sa však stále ako problém javí zabezpečenie jedného z kľúčových artiklov, ktorým je ľudská práca. Podľa Zväzu automobilového priemyslu bude automobilový priemysel do roku 2020 potrebovať viac ako 14-tisíc pracovníkov.

Problém nedostatku by však mohol vyriešiť východný región, nad ktorým premýšľa aj samotný investor. „Východné Slovensko má zaujímavé priemys

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.