Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 19:00

Predražené bývanie v Bratislave? V regióne sú mestá, ktorých obyvatelia musia na priemerný byt pracovať dlhšie

Štúdia dala odpoveď na otázky, koľko rokov musia ľudia v našom regióne pracovať, aby si zaobstarali priemerný byt.

Predražené bývanie v Bratislave? V regióne sú mestá, ktorých obyvatelia musia na priemerný byt pracovať dlhšie
Zdroj: flickr.com

Obyvateľ Bratislavy by si na priemerný nový byt zarobil za 9,6 roka v prípade, že by nemal žiadne iné výdaje. Tento údaj radí Bratislavčanov pred obyvateľov Budapešti, Mníchova a Prahy, ktorej obyvatelia si na byt zarobia za 12,1 roka.

Pražania si tak na bývanie zarobia za najdlhšiu dobu v porovnaní deviatich miest zo strednej Európy, konkrétne zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Nemecka. Informácie vyplývajú zo štúdie spoločnosti KPMG v spolupráci s developerskou firmou Central Group, ktorú citovala ČTK.

Kúpeľňa za rok 

Obyvateľ českej metropoly si za rok zo svojho platu dokáže kúpiť šesť metrov štvorcových nového bytu. "Teda v podstate kúpeľňu," uviedol majiteľ Central Group Dušan Kunovský.

V roku 2013 pritom na rovnakú nehnuteľnosť stačilo 8,9 ročných platov. Praha sa ale potýka s nárastom cien nehnuteľností rovnako ako Bratislava. Migrácia do hlavného mesta a jeho imidž v súvislosti s uvoľnenou monetárnou politikou Európskej centrálnej banky vyhnali ceny bytov nahor.

Najdostupnejší Kolín 

Po Prahe nasleduje Mníchov (9,9 bytov), Budapešť (9,7 platov) a Bratislava.

Pozrite si kompletný rebríček:

V Bratislavskom kraji v prvom štvrťroku 2017 priemerná mesačná mzda v prepočte na fyzické osoby dosiahla 1275 eur a medziročne vzrástla o 2,5 percenta. Údaje sú za podniky s počtom zamestnancov 20 a viac a za organizácie finančného sprostredkovania bez ohľadu na počet zamestnancov, informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Realitný trh v Bratislave sa začal ochladzovať, no ceny bytov aj naďalej rastú.

​Z údajov analýzy spoločnosti Bencont Investments vyplýva, že ponuka bytov sa v druhom štvrťroku tohto roka rozšírila o 40 bytov. Cena ponúkaných bytov sa dostala na 2 571,65 eura za m2 s DPH, medzikvartálne vzrástla o 2 percentá a medziročne o 8,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.