Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 22:44

Amazon otvoril u nás svoj najväčší sklad na svete, (z)mení celú Sereď a okolie

Firma v regióne tlačí na mzdy a konkurencii zobrala viac ako tisíc ľudí.

Gong ohlásil... tentoraz nie presný čas, ale začiatok alebo koniec prestávky v Amazone. Tie majú zamestnanci nového logistického centra pri Seredi počas dňa tri.

Obedná je tridsaťminútová a dve kratšie platené po 15 minút. A pracovníkom pauzy pripomína nie práve najbežnejší spôsob – spomínaný zvuk gongu. Zo včerajšej návštevy centra, ktoré oficiálne otvorili, práve ten najviac zaujal všetkých prítomných členov médií.

V závode sa aktuálne pracuje na dve zmeny a počas celého dňa i noci stojí prevádzka iba dve hodiny. Po naplnení počtu zamestnancov bude otvorená tretia zmena. A začne sa nepretržitá „šichta“.

Centrum má už teraz, bez tretej zmeny, tisíc zamestnancov. To, koľko ešte potrebuje, spoločnosť nezverejnila. Budú to však ešte kmeňoví i sezónni, ktorých bude využívať počas období napríklad pred Vianocami, keď sú prevádzky vyťaženejšie. Šéf spoločnosti Amazon Matt Green na otázku, či stále prijímajú, odpovedá: „Jednoznačne. A veľa!“

Ideálna Sereď
Na slovenské pomery silná kampaň lákala a láka Slovákov z regiónu, ale aj zo vzdialenejších častí z krajiny na vyše 900-eurové hrubé mzdy, dotovanú dopravu, ročné bonusy, životné či dôchodkové sporenie.

​Bez kampane by to sotva išlo – Amazon otvára v čase, keď je náš trh práce nasýtený. „Predtým, ako vstupujeme do nových priestorov, zameriavame sa na tri faktory. Musíme na mieste nájsť dobrú infraštruktúru, dostatok ľudí a aj dobré regulačné prostredie,“ hovorí Greene. A dodal, že všetky tieto tri faktory našli v práve v Seredi.

Dnes sa najväčšie reverzné logistické centrum Amazonu na svete, ktoré sa nachádza hneď vedľa rýchlostnej cesty Nitra – Trnava, nedá prehliadnuť. Ešte na jar išlo o holú stavbu, no teraz prechádzame dokončenými priestormi s pracujúcimi zamestnancami i s dokončenými a funkčnými technológiami.

Problémy pre biznis
Ako sa na príchod gigantu pozerá samotná Sereď? „Názory na investíciu sú rôzne. Teraz však máme dostatok práce a veľmi nízku nezamestnanosť,“ konštatuje primátor mesta Martin Tomčányi. Tiež priznáva, že otvorenie Amazonu spôsobilo nemalé problémy aj podnikateľom v okolí, ktorí zaznamenali odlev pracovníkov za lepšími platovými podmienkami, čo výraznou mierou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.