Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2017, 00:00

Päť situácií, keď slovenský biznis nemá slobodu

Priveľa byrokracie, slabá vymožiteľnosť práva a nadpráca domácich legislatívcov prekážajú v biznise najviac.

Päť situácií, keď slovenský biznis nemá slobodu
Zdroj: Dreamstime

Pred 28 rokmi Slovensko vymenilo centrálne riadenú ekonomiku za slobodný trh. Ak nerátame trocha kuriózny nedostatok vajec, oproti obdobiu spred novembra 1989 tovar v regáloch nechýba. Bežní spotrebitelia však často nevidia, že otvoriť obchod nie je také jednoduché, ako v ňom nakúpiť. Kým sloboda pohybu platí v Európskej únii takmer bez obmedzení, podnikateľom zväzujú ruky mnohé pravidlá. HN prinášajú prehľad najvýznamnejších obmedzení slobody podnikaní.

1. Zbytočné potvrdenia

Byrokracia je asi prvý neduh, na ktorý si spomenie každý podnikateľ, keď sa ho spýtate, čo by najradšej odstránil. „Treba odlišovať reguláciu od administratívnej záťaže, najmä pre malé podniky a živnostníkov,“ myslí si Miriam Bellušová zo Slovenského živnostenského zväzu. Podľa nej je nepredstaviteľné, aby rovnaké povi

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.