Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2017, 00:00

Päť situácií, keď slovenský biznis nemá slobodu

Priveľa byrokracie, slabá vymožiteľnosť práva a nadpráca domácich legislatívcov prekážajú v biznise najviac.

Päť situácií, keď slovenský biznis nemá slobodu
Zdroj: Dreamstime

Pred 28 rokmi Slovensko vymenilo centrálne riadenú ekonomiku za slobodný trh. Ak nerátame trocha kuriózny nedostatok vajec, oproti obdobiu spred novembra 1989 tovar v regáloch nechýba. Bežní spotrebitelia však často nevidia, že otvoriť obchod nie je také jednoduché, ako v ňom nakúpiť. Kým sloboda pohybu platí v Európskej únii takmer bez obmedzení, podnikateľom zväzujú ruky mnohé pravidlá. HN prinášajú prehľad najvýznamnejších obmedzení slobody podnikaní.

1. Zbytočné potvrdenia

Byrokracia je asi prvý neduh, na ktorý si spomenie každý podnikateľ, keď sa ho spýtate, čo by najradšej odstránil. „Treba odlišovať reguláciu od administratívnej záťaže, najmä pre malé podniky a živnostníkov,“ myslí si Miriam Bellušová zo Slovenského živnostenského zväzu. Podľa nej je nepredstaviteľné, aby rovnaké povinnosti, ako majú veľké firmy s personálnym zázemím, mali aj malí podnikatelia. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský upozorňuje aj na nulovú komunikáciu úradov, čo byrokratickú záťaž ešte zväčšuje. „Nezmyselné vyžadovanie povolení, potvrdení a výpisov, ktoré si verejné úrady môžu vyžiadať samy od iných úradov,“ priblížil problém a tvrdí, že úrady žiadajú aj dokumenty, ktoré nevyužijú. V rámci takzvanej vojny byrokracii, ktorú začiatkom novembra vyhlásili vicepremiér Peter Pellegrini a minister hospodárst

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.