20.11.2017, 09:50 Aktualizované o 10:30, 20.11.2017

Fico ohlásil historické čísla: Máme najmenšiu nezamestnanosť od vzniku Slovenska

Robert Fico chce nezamestnanosť dostať pod šesť percent.

Slovensko má najnižšiu nezamestnanosť od vzniku krajiny v roku 1993. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico. Ako informoval, miera evidovanej nezamestnanosti klesla za október na 6,14 percenta a celková miera nezamestnanosti je 7,35 percenta.

Fico chce ísť ešte nižšie
"Zdá sa, že prekročíme hranicu, ktorá je absolútne magická, teda 6 percent," povedal premiér Fico. Dodal, že dnes už na Slovensku nie je okres, kde by bola nezamestnanosť nad 20 percent.

Premiér sa vyjadril aj opatreniam zo sociálneho balíčka, ktoré predstavil v piatok. Ide o príplatky za prácu cez víkend, sviatky a v noci.

"Ja chápem, že keď človek podá prst, tak mu zväčša odtrhnú celú ruku," povedal premiér na kritiku zvyšovania príplatkov za prácu v noci.

Počet nezamestnaných v krajine nepretržite klesá od leta minulého roka, zdôraznil minister práce Ján Richter.

Ubudli tisíce ľudí
Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, sa v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o viac ako 7700 na 167 278 ľudí. V medziročnom porovnaní ubudlo približne 79 300 nezamestnaných.

Celkový počet nezamestnaných, ktorí boli zaregistrovaní na úradoch práce, presiahol 200-tisíc. Údaj zahŕňa aj nezamestnaných, ktorí by nemohli pracovať napríklad z dôvodu pracovnej neschopnosti.

Zamestnávatelia už dlhšiu dobu upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nových zamestnancov hľadajú aj v zahraničí. V októbri pracovalo u nás takmer 48-tisíc cudzincov, väčšinou z ostatných krajín Európskej únie.

Chýba kvalifikovaná sila
Slovensko pripravuje zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie občanov tretích krajín mimo únie, ktoré je v súčasnosti až na výnimky regulované prostredníctvom vydávania povolení. Na konci októbra slovenské úrady práce evidovali viac ako 75-tisíc voľných pracovných miest.

"Dostávame sa do situácie, kedy najhlavnejším problémom už nie je vytváranie pracovných miest, ale uspokojovanie potrieb zamestnávateľov ohľadom kvalifikovanej pracovnej sily," povedal minister sociálnych vecí Ján Richter.

Zmena metodiky
K zlepšeniu situácie na slovenskom trhu práce podľa odborníkov prispel rast ekonomiky a investície podnikov, ale aj zmena metodiky vo vykazovaní nezamestnanosti.

Tento rok v máji potom vstúpila do platnosti novela zákona, ktorou štát sprísnil podmienky evidencie ľudí na úradoch práce.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.