Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2017, 00:00

Mexiko je náš top latinský spojenec

Prezident Andrej Kiska je na historickej návšteve v Mexiku.

Mexiko je náš top latinský spojenec
Zdroj: TASR

Mexiko je v súčasnosti pre Slovensko najdôležitejší obchodný partner v Latinskej Amerike. Vyhlásil to prezident Andrej Kiska na návšteve u mexickej hlavy štátu Enriqueho Peňu Nieta. „Obe naše krajiny spája veľa – majú veľký podiel na automobilovom priemysle,“ zdôraznil Kiska počas svojho prejavu.


Export a import do tejto federatívnej prezidentskej republiky však tvoria len dve desatiny percenta z nášho celkového vývozu a dovozu.

Nižšia miera
„Zahraničný obchod funguje mimo Európy v podstatne nižšej miere,“ tvrdí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Podľa nej do celej Latinskej Ameriky smerujú takmer štyri percentá nášho vývozu, a naopak, do našej ekonomiky z nej prichádza 1,8 percenta z nášho celkového importu. Z tohto zoskupenia vyvážame a zároveň aj dovážame najviac práve z Mexika. Za minulý rok uvádza Štatistický úrad Slovenskej republiky export v hodnote viac ako 135 miliónov eur.

„Najvyšší podiel dosiahli automobily, a to 35 percent. Nasledujú automobi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.