Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2017, 13:03 Aktualizované dňa 23.11.2017 o 15:40

Čo preboha pištia. Máme tu množstvo privatizérov, dedičov a podvodníkov, reagoval Fico na kritiku podnikateľov

Premiér reagoval na kritiku zo strany Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Premiér Robert Fico dnes ostro reagoval na kritiku zo strany Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Tí kritizovali príplatky za prácu v noci a cez víkendy. "Páni podnikatelia veľmi vás prosím, postavte sa k pásu a buďte takí frajeri a makajte do rána. A veľmi pozorne vám budú stopkami merať 20 minútovú prestávku na jedlo a cigaretu. Jeden hrá golf, druhý je na rybách a tretí sa vozí na drahom aute. Nech tam idú a vyskúšajú si to," povedal Fico.

Premiér zašiel s tvrdými výrokmi ešte ďalej. Spýtal sa, čo preboha pištia podnikatelia. "Máme tu aj množstvo privatizérov, zbohatlíckych dedičov a daňových podvodníkov, ktorí zbohatli na okrádaní na daniach. Preto ma neprekvapuje že niektorí hovoria, že naše opatrenia sú devastačné. To hovoria vždy, keď zvyšujeme minimálnu mzdu, končí slovenský priemysel. Bude prudko rásť nezamestnanosť. Pritom opak je pravdou," dodal premiér.

"Vláda by však mala v prvom rade spraviť ekonomický prepočet a vyhodnotiť dopady na súkromné firmy vrátane tých menších. Zároveň si treba dať pozor aj na nezamýšľané následky tohto návrhu," upozorňuje Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

Podnikatelia súhlasia s príplatkom za nočnú prácu

Podľa PAS by pomohlo zníženie daní a odvodov ako zvýšenie príplatkov za prácu počas sviatku a v noci.

Prieskum ukázal, že firmy využívajú najmä prácu cez víkendy a sviatky. Zhruba polovica firiem však pracuje aj v noci.

Zamestnancom však už v súčasnosti firmy vyplácajú príplatky, mnohé aj nad rámec zákona. Najviac sa podnikatelia búria proti zavedeniu príplatku za víkendovú prácu. Premiér Robert Fico bude reagovať od 14.30 hod. na brífingu.

PAS oslovila zhruba 1 400 podnikateľov, prieskumu sa zúčastnilo 144 respondentov. Podnikatelia sa v prieskume zhodli, že nesúhlasia s tým, aby sa zvyšovanie príplatkov uskutočňovalo cez poslanecké novely.

"Problém je, že návrh neprejde medzirezortným pripomienkovým konaním. Otvorila by sa tak verejná diskusia medzi vládou a sociálnymi partnermi. V tomto prípade sa to ale neuskutočnilo," podotkol výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.

Podnikatelia povinné príplatky celkom neodmietajú. Najväčší súhlas vyjadrili zavedeniu príplatku za nočnú prácu, stotožňuje sa s ním vyše tretina respondentov.

Nesúhlasia takmer dve tretiny podnikateľov. V prípade sviatkov súhlasí o niečo menej podnikateľov, proti sú takmer tri štvrtiny. V prípade zavedenia príplatkov za víkendovú prácu je proti najviac podnikateľov, a to až takmer 80 percent.

Prieskum bol zameraný aj na to, či využívajú firmy nočnú, víkendovú a sviatočnú prácu a ako ju odmeňujú v súčasnosti. Ukázalo sa, že najviac je žiadaná práca cez víkendy. Prácu v noci využíva iba polovica opýtaných firiem. Tie firmy, ktoré využívajú nočnú prácu, dávajú zamestnancom príplatok podľa súčasného zákona.

"Takmer 40 percent pripláca viac, niektoré aj vyše 50 percent minimálnej mzdy, ktoré požaduje novela zákona. Ďalšie firmy poskytujú iné benefity ako náhradné voľno a podobne," priblížil Kremský. Firmy priplácajú svojim zamestnancom v súčasnosti aj za víkendovú prácu tak, ako žiada zákon, odmeňujú firmy zamestnancov aj za prácu počas sviatku.

Navrhujú zníženie daní a odvodov

Zo zvýšenia príplatkov pritom podľa podnikateľov bude ťažiť najmä štát, keďže vzrastú jeho príjmy, ako aj príjmy poisťovní. Zamestnancom totiž výrazne stúpnu mzdy, a tým aj dane a odvody.

Firmy sa preto obávajú negatívnych vplyvov týchto opatrení. Hovoria najmä o zvýšení ceny práce, niektorých výrobkov, čím sa podľa nich zníži konkurencieschopnosť slovenských firiem voči zahraničným konkurentom.

"Z medzinárodného hľadiska si Slovensko v konkurencieschopnosti, samozrejme, pohorší. Avšak naša krajina by mala stále zostať dostatočne lákavá, nakoľko mzdy sú na Slovensku výrazne nižšie než u ostatných vyspelých susedov v eurozóne," argumentuje Bukov.

Podnikatelia sa jednoznačne zhodujú v tom, že by sa mali znížiť dane a odvody zamestnancom. Žiada to takmer 90 percent podnikateľov v prieskume. Okrem toho volajú po zlepšovaní podnikateľského prostredia najmä bojom proti korupcii, klientelizmu či byrokracii.

Podľa Kremského zvýšenie príplatkov spôsobí rast nákladov firiem. "Štát má právo stanoviť podmienky pre takúto prácu, ale je nekultúrne, ako sa to deje bez diskusie s podnikateľmi. Ak štát chce takto prispieť zamestnancom, tak by mal k tomu prispieť aj sám, a to pomocou zníženia daní a odvodov," dodal Kremský.

V novele Zákonníka práce navrhujú poslanci vládnej strany Smer-SD od mája budúceho roka zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia poskytovaného za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percet sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu.

Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ, a to vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu.

Odhadovaný vplyv týchto opatrení na zamestnávateľov je podľa odhadov PAS 647 miliónov eur a v roku 2019 by mal dosiahnuť 1,023 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.