Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2017, 13:20 Aktualizované dňa 28.11.2017 o 16:09

Po rokoch prichádza zmena. Elektrina pre domácnosti zdražie

Regulačný úrad zverejnil dlhoočakávané rozhodnutie, Slováci od januára budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženiek.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek predstavil najdôležitejšie cenové rozhodnutie roka. Domácnosti a malé podniky sa nepotešia. Prvýkrát po rokoch totiž nedochádza k zlacňovaniu, naopak si priplatia.

„Pre rok 2018 musíme rátať s nárastom komodity 4,8 eura na megawatthodinu. Koncová spotreba by mala stúpnuť na 20,5 terawatthodín v roku 2018. Ak by sme zohľadnili všetky požiadavky, nárast by bol 13,86 percenta. Úrad musel zvoliť určitú filozofiu, ako pokračovať s cenami v roku 2018,“ vysvetlil na tlačovej konferencii Jahnátek. Zároveň pripomenul, že každý dodávateľ a distribučná sieť majú vlastné kalkulácie, preto pre odberateľov sa môžu konkrétne ceny líšiť.

Zdražovanie sa očakávalo už dlhšie, z dôvodu prebiehajúcich rokovaní s regulátorom však spoločnosti doteraz odmietali zaujať konkrétnejšie stanovisko. Najväčší dodávatelia na slovenskom trhu totiž Úradu na jeseň začali predkladať návrhy na úpravu cien elektriny. Spravili tak napríklad Východoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika, SPP či Innogy. Zvyšovanie cien plynu sa naopak neočakávalo.

Dôvodom zdražovania je primárne vývoj na trhoch. Cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rástla, ceny plynu vzrástli tiež - o 4,72 percenta. Podľa rozhodnutia ÚRSO plyn na Slovensku budúci rok zdražie v priemere o 0,38 percenta.

O nárast koncovej ceny plynu totiž požiadali len 4 subjekty, najväčší dodávateľ SPP úpravu cien nežiadal. „Keďže burzová cena plynu sa ale zdvihla, museli sme im vyhovieť,“ povedal Jahnátek. Štyrom žiadateľom Úrad uznal zvýšenie ceny o 2 až 3 percentá.

Regulované poplatky začali klesať od roku 2013 a tento trend pokračoval aj v rokoch 2014 až 2016. Podstatný podiel na tom malo zlacňovanie elektriny na burze. Potom však nastala zmena. Cena elektriny začala opäť rásť a momentálne dosahuje štvorročné maximá na úrovni 38,17 eura za megawatthodinu, pričom vlani sa pohybovala okolo 20-tich eur.

Dôvodom nárastu je čierne uhlie, dôležitý zdroj elektriny, ktoré musíme dovážať. Čína si ako najväčší spotrebiteľ uhlia na svete začala optimalizovať ťažbu a stiahla všetko voľné uhlie zo svetového trhu, čo sa odrazilo do cien. 

Hodnota tarify za prevádzkovanie systému sa meniť nebude, tarifa za systémové služby sa zníži o 2,23 percenta. „Zachovaním TPSky a zvýšením koncovej spotreby sme prispeli k zníženiu historického dlhu v budúcom roku o 117 miliónov 871 tisíc eur,“ zhodnotil predseda ÚRSO.

„Po tlačovej besede nového predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka je oficiálne to, na čo sme v SaS už pred dvoma týždňami upozorňovali – regulované ceny energií na budúci rok pôjdu hore," reaguje Karol Galek z SaS.

Dodáva, že to je aj napriek príkazu, ktorý Jahnátek ako politický nominant na nezávislom úrade dostal priamo z vlády – zachovať ceny energií stabilné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.