Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2017, 00:00

Reguláciu sieťových odvetví pocítia hlavne podnikatelia

Energetika. Cenové rozhodnutia na budúci rok ešte ani nie sú zverejnené, regulátor je už teraz pod paľbou kritiky.

Reguláciu sieťových odvetví pocítia hlavne podnikatelia
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil prvé informácie o zvýšení cien energií na budúci rok aj prepočty dosahu na domácnosti, distribútori na konkrétne cenové rozhodnutia naďalej čakajú. Podľa odborníkov nové pravidlá podniky nepotešia.

Regulácia nekorešponduje s trhmi
Ceny elektriny na burze tento rok lámu rekordy. To sa premietlo aj do novej regulácie. Zatiaľ čo predseda regulačného úradu Ľubomír Jahnátek vyzdvihol, že ceny, ktoré na budúci rok nastavili, domácnosti pocítia minimálne a navyše sa podarí znížiť historický dlh o takmer 120 miliónov eur, analytici sú k dobrým správam kritickejší.

Jozef Badida, analytik portálu energiaprevas.sk, upozornil aj na nejasnosti v avizovaných zmenách. „Cena na burze mala byť premietnutá do koncovej ceny domácností približne na úrovni šesť percent. Úrad však zvýšil cenu elektriny priemerne o 2,71 percenta, nevedno, kam sa stratil ten zvyšok,“ zhodnotil pre HN Badida.

Skeptický k modelovým prepočtom je aj konateľ spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár. Ten očakáva reálne výpočty, ktoré budú zrealizované na základe príkladov z nezávislých zdrojov. Zároveň je podľa neho v hre aj zhoršenie podmienok pre podn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.