30.11.2017, 00:00

Najlacnejší ľudia firmám zdražejú o sto miliónov eur, podnikatelia sa búria

Za zmenou vidia odborníci snahu štátu finančne prilepšiť zadlženej štátnej poisťovni.

strojárstvo, výroba, robotník
Zdroj: Peter Mayer

Len pred troma rokmi predstavil premiér Robert Fico prvý sociálny balíček, ktorého opatrenia svietili na veľkej tabuli a ich splnenie postupne odškrtával. Jedným z nich bola aj odvodová odpočítateľná položka pre zamestnávateľov, vďaka ktorej nemuseli platiť zdravotné odvody za ľudí s najnižšími príjmami.

Opatrenie malo zlepšiť životnú úroveň a znížiť nezamestnanosť. Koalícia ho však chce od januára zrušiť. Návrh už odobril zdravotnícky výbor, konečné slovo bude mať parlament v piatok. „Bolo to jednorazové opatrenie na zlepšenie trhu zamestnanosti a išlo na úkor verejného zdravotného poistenia,“ odôvodnil plánované zmeny minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Opozičný poslanec Jozef Mihál tento krok koalície kritizoval na tlačovej besede 23. novembra:

Vyššie náklady
Kombinácia tohto opatrenia spolu so zvýšením minimálnej mzdy podľa prepočtov poslanca Jozefa Mihála spôsobí, že firmy zaplatia budúci rok za jedného zamestnanca o 88 eur viac. Drucker to obhajuje tým, že inštitút úľavy odvodov využívalo len 35 percent zamestnávateľov a väčšiny sa to tak nedotkne. Návrh ovplyvní napríklad Slovenskú poštu, ktorá zamestnáva vysoký počet ľudí s najnižšími príjmami. Hovorkyňa Martina Macková odhaduje, že v roku, keď bude realizované ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2018, by si zmena vyžiadala náklady vo výške 950-tisíc eur.

Bez debaty
Vďaka tejto zmene by malo do zdravotných poisťovní za budúci rok prísť navyše viac ako 102 miliónov eur od zamestnávateľov. Žiadna diskusia s nimi však neprebehla. Návrh predložil poslanec Richard Raši so schválením šéfa zdravotníctva priamo do parlamentu. Bez diskusie, rokovaní či tripartity.

Podnikatelia sa však proti postupu ministra zdravotníctva búria. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka hovorí, že sa o rušení odpúšťania odvodov dozvedel až v nedeľu, z diskusnej relácie TA3 V politike. „Predložili to do parlamentu bez akýchkoľvek dosahov a analýz, ktoré v návrhu chýbajú,“ upozorňuje. Súhlasí aj riaditeľ

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.