Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2017, 13:40

IC-čka sú od januára v zisku. Sme na najlepšej ceste k dosiahnutiu zisku, tvrdí riaditeľ

Vlaky InterCity zaznamenali v období od januára do októbra zisk vo výške 1,7 milióna eur.

IC-čka sú od januára v zisku. Sme na najlepšej ceste k dosiahnutiu zisku, tvrdí riaditeľ
Zdroj: TASR/F. Iván

InterCity (IC) vlaky štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) boli v januári až októbri tohto roku v prevádzkovom zisku 1,7 milióna eur. "Sme na najlepšej ceste k splneniu nášho cieľa, dosiahnuť hospodársky zisk, tzv. čierne čísla, pri produkte, kde o tom celý trh pochyboval," konštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Filip Hlubocky.

IC vlaky vypravuje ZSSK na komerčnom princípe, čiže bez dotácie od štátu a musia si na svoje fungovanie zarobiť samé. V minulosti boli tieto vlaky v strate. Preto sa aj v januári 2016 ich prevádzka zrušila a obnovená bola po ani nie roku, od decembra 2016.

"V súčasnosti je hospodársky výsledok IC vlakov v zisku 150-tisíc eur, čo znamená prekročenie úrovne ziskovosti a je to indikácia, že sa dajú prevádzkovať bez straty," dodal riaditeľ úseku ekonomiky ZSSK Patrik Horný. Do konca roka očakáva spoločnosť podľa jeho slov ešte náklady na opravy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedú naspäť k nule, alebo k minimálnej strate.

"V ďalšom období je pre úspech celého projektu InterCity dôležité zvládnuť dve hlavné riziká – udržať si priazeň cestujúcich a zabezpečiť prevádzkyschopnosť vozidlového parku," opísal Horný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.