Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2017, 00:00

"Beznádej a trpiteľský mód." Diaľnica pri Ružomberku bude päť rokov po termíne

Úsek chce diaľničná spoločnosť otvoriť v roku 2022. Účet za zmenu trasy bude 61 miliónov eur.

"Beznádej a trpiteľský mód." Diaľnica pri Ružomberku bude päť rokov po termíne
Zdroj: TASR

Obyvateľom Liptova, ktorí v stredu blokovali cesty na protest proti meškajúcej diaľnici, poslala včera Národná diaľničná spoločnosť dve správy. Dobrú a zlú. Tá zlá je, že diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová bude dokončený neskôr, ako sa predpokladalo. Dobrá správa je, že na jar budúceho roka by sa mali opätovne rozbehnúť práce, ktoré boli dočasne pozastavené kvôli zosuvom pôdy.

Prerážanie tunela Čebrať sa muselo zastaviť ešte v prvej polovici roku 2015, odvtedy sa hľadá riešenie vzniknutej situácie. Včera diaľničiari konečne oznámili, že sa dohodli so zhotoviteľom na dodatku k zmluve, ktorý predpokladá začatie prác na zmenenej trase diaľnice.

Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Jána Ďurišina sa na prelome januára a februára skončí proces posúdenia vplyvov novej trasy na životné prostredie a združenie stavebných firiem Váhostav-SK a OHL ŽS bude môcť pokračovať v pozastavených prácach. „V roku 2022 prejdú týmto úsekom prví motoristi a budú si užívať krásnu diaľnicu,“ uviedol Ďurišin.

Jej otvorenie v júni 2022 znamená, že stavba bude dokončená päť rokov po dátume uvedenom v zmluve a o rok neskôr, ako sa ešte donedávna predpokladalo. „Je to realistický termín, čo vnímam pozitívne, horšie by bolo, ak by to niekto sľuboval na rok 2019 a potom by sa to znova muselo posúvať. Smutné však je, že tento úsek budeme stavať namiesto tri a pol roka sedem rokov,“ hovorí predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Marián Javorka, starosta obce Likavka, v ktorej sa v stredu uskutočnila protestná blokáda, má z tejto správy zmiešané pocity. „Podpísanie dodatku ma potešilo, pretože je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.