Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2021, 10:48

Výrazný prepad automobiliek ťahá dole celý priemysel, rast je pod jedným percentom

Produkcia slovenského priemyslu v auguste v medziročnom porovnaní vzrástla o 0,8 percenta, tempo jej rastu sa tak spomalilo štvrtý mesiac po sebe.

Výrazný prepad automobiliek ťahá dole celý priemysel, rast je pod jedným percentom
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Slovenský priemysel v auguste rástol už iba nepatrne, celozávodné dovolenky a nedostatok čipov ovplyvnili výkony automobiliek. Stavebná produkcia v medziročnom porovnaní vzrástla, naďalej však zaostáva za výkonmi z obdobia pred vypuknutím epidémie choroby covid-19. Informoval o tom dnes štatistický úrad.

​Produkcia slovenského priemyslu v auguste v medziročnom porovnaní vzrástla o 0,8 percenta, tempo jej rastu sa tak spomalilo štvrtý mesiac po sebe. Výkony priemyslu iba nepatrne zaostali za obdobím pred koronakrízou. Medzimesačne sa priemysel prepadol o sedem percent.

Takmer o tretinu oproti vlaňajšku v auguste klesli výkony v sektore výroby dopravných prostriedkov, ktorý je hlavným motorom slovenského hospodárstva. V lete produkciu automobilov tradične ovplyvňujú dovolenky, tento rok však automobilky čelia aj nedostatku polovodičových súčiastok, kvôli ktorému už opakovane prerušovali výrobu.

Stavebná produkcia v auguste medziročne vzrástla o 4,2 percenta, a to vďaka prácam v zahraničí. Za úrovňou z augusta roku 2019, teda pred epidémiou covidu-19, výkony slovenského stavebníctva zaostávajú takmer o šestinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.