Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2017, 00:00

Křetínský ide proti prúdu. Kupuje tepelné elektrárne

EPH miliardára Daniela Křetínského siaha po zdrojoch, ktorých sa veľké spoločnosti zbavujú kvôli neistej budúcnosti.

Křetínský ide proti prúdu. Kupuje tepelné elektrárne

Kým svet hovorí o „zelenej“ revolúcii a firmy čoraz viac investujú do obnoviteľných zdrojov, český Energetický a průmyslový holding skupuje tepelné elektrárne. Vlani z nich pochádzalo 49 percent elektriny v Európskej únii. Za osem rokov sa investíciami spoločnosť EPH Daniela Křetínského vypracovala na siedmu najväčšiu energetickú firmu v Európe so ziskom takmer päť miliárd eur v roku 2016.

EPH po krachu investičnej banky Lehman Brothers začal nakupovať lacné aktíva v oblasti infraštruktúry, neskôr sa zameral na výrobu elektriny. Dnes je podľa všetkého v centre jeho záujmu tepelná energetika – elektrárne spaľujúce uhlie, plyn či lignit. Európske krajiny by totiž mali byť závislé od takýchto zdrojov ako doplnku k obnoviteľným zdrojom „najbližších minimálne 10, pravdepodobne 20 rokov,“ povedal Křetínský pre Financial Times.

Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk, vysvetlil, že firma ide proti trendom, keď peniaze získané aj vďaka slovenským plynárenským akvizíciám investuje vo významnej miere do uhoľných elektrární a baní po celej Európe. „Ide o „výpredajové“ elektrárne, ktorých sa veľké spoločnosti zbavujú práve pre ich neistú budúcnosť, keďže spaľovanie uhlia je vnímané ako ohrozenie cieľov v oblasti klímy a ochrany ovzdušia,“ povedal pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.