Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2021, 18:12

Matovičov rezort ukázal návrh rozpočtu. Deficit má byť napokon vyšší, štát chce minúť o miliardu viac

V absolútnom vyjadrení by schodok štátneho rozpočtu v budúcom roku mal byť takmer 5,5 miliardy eur.

V roku 2022 by malo Slovensko hospodáriť s deficitom na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z pracovnej verzie rozpočtu na budúci rok, ktorý Ministerstvo financií predložilo na stredajšie rokovanie tripartity.

Rezort financií tak napokon navrhuje vyšší deficit, než pred týždňom avizoval minister financií Igor Matovič. 

O materiáli má rokovať ešte aj koaličná rada. V absolútnom vyjadrení by schodok štátneho rozpočtu v budúcom roku mal byť takmer 5,5 miliardy eur, čo je o miliardu viac než avizovaná suma. V ďalšom roku  počíta návrh už s nižším deficitom pod tri percentá HDP.

Zatiaľ pracovná verzia prvého rozpočtu z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) počíta s celkovými príjmami štátneho rozpočtu v roku 2022 v hodnote takmer 20 miliárd eur, pričom výdavky vyčíslili tvorcovia rozpočtu na viac než 25 miliárd eur.

"Na horizonte rozpočtu by mal hrubý dlh SR kulminovať v rokoch 2021 a 2022 na úrovni 61,5 percenta HDP a do roku 2024 klesnúť pod 59 percent HDP," píše sa tiež v pracovnej verzii rozpočtu.

Zo štátneho rozpočtu by sa malo v roku 2022 poskytnúť obciam a vyšším územným celkom dokopy zhruba 1,6 miliardy eur vo forme dotácií.

Rezervy vyčíslilo ministerstvo zhruba na 1,75 miliardy eur. Ministerstvo v materiáli určilo na rezervu na zmiernenie negatívnych vplyvov pandémie nového koronavírusu na rok 2022 zhruba 717 miliónov eur.

Návrh rozpočtu tiež obsahuje na roky 2022 až 2024 alokáciu peňazí z plánu obnovy v celkovom objeme 4,59 miliardy eur. Rezort tiež v materiáli poznamenal, že v oblasti kapitálových výdavkov sa bude aj budúci rok pokračovať s princípom nulového štartovacieho rozpočtu, ktorý sa zaviedol tento rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.