Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 00:00

Rozpočtu chýba nula, zhodujú sa podnikatelia a analytici

Reakcie

Rozpočtu chýba nula, zhodujú sa podnikatelia a analytici
Zdroj: Peter Mayer

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
Ivan Šramko, predseda rady

Vláda v rozpočte predpokladá znižovanie deficitu a dlhu so zámerom pokračovať v konsolidácii verejných financií a dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2020. Pre udržanie dlhodobej udržateľnosti verejných financií je nevyhnutným predpokladom dosiahnutie týchto cieľov. Podľa RRZ z pohľadu naplnenia zámerov zákona o rozpočtovej zodpovednosti vláda v návrhu rozpočtu v dostatočnej miere nevyužíva priaznivé ekonomické podmienky na rýchlejšie zlepšenie hospodárenia. Ciele v oblasti deficitu sa opätovne zhoršili oproti plánom z predchádzajúcich návrhov a na dosiahnutie cieleného vyrovnaného hospodárenia rozpočtu v roku 2020 bude potrebné prijať dodatočné opatrenia. Z pohľadu transparentnosti RRZ konštatovala zlepšenie poskytnutím detailnejších informácií v rámci projektu Hodnota za peniaze, naopak zhoršenie nastalo v zrozumiteľnosti spôsobu dosiahnutia rozpočtových cieľov.

Republiková únia zamestnávateľov
Martin Hošták, tajomník


Celkovo dochádza k neustálemu odďaľovaniu prijatia vyrovnaného rozpočtu, a to predovšetkým kvôli minimálnej konsolidácii na výdavkovej strane. Podporovali sme konsolidačné úsilie na strane príjmov, avšak absolútne chýba vôbec aspoň diskusia o konsolidácii na strane výdavkov. Je potrebné zrealizovať riadny audit verejných výdavkov, prehodnotiť počet a štruktúru štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií. Vláda tak premeška

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.