Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 00:00

Firmy chcú od štátu menej úradníkov za nižšie dane

Hospodárenie štátu/Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vidí v schválenom návrhu riziká za 1,1 miliardy eur.

Firmy chcú od štátu menej úradníkov za nižšie dane
Zdroj: TASR

Podnikatelia i analytici sa zhodujú, že štát nevyužil ďalšiu príležitosť, keď nedokázal budúcoročný deficit stiahnuť na nulu. Možnosti ďalšieho šetrenia by videli v prepúšťaní zbytočných úradníkov.

Nad možnosti analytikov
„Je potrebné, aby vláda iniciovala hĺbkový audit činnosti zamestnancov financovaných zo štátneho rozpočtu s cieľom znížiť počet zamestnancov vykonávajúcich činnosti s minimálnou hodnotou,“ hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Ušetrené peniaze by sa mali prejaviť na nižších daniach a odvodoch.

Prínos byrokratov sa v treťom kole revízie výdavkov chystá ohodnotiť Útvar Hodnota za peniaze. Celkovo sa pozrie na platy 234-tisíc ľudí vo výške 3,3 miliardy eur. V praxi pôjde o zamestnancov v štátnej a vo verejnej správe okrem zdravotníkov, učiteľov či napríklad vojakov a policajtov. Základným cieľom bude identifikovať opatrenia vedúce k zvýšeniu efektivity využívania ľudských zdrojov, píše sa v udelenom mandáte.

Analytici už teraz upozorňujú, že Slovensko má v porovnaní s krajinami EÚ nižší podiel počtu zamestnancov verejnej správy, obrany,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.