Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 13:55 Aktualizované dňa 12.10.2021 o 15:13

Generujeme brutálnu stratu. Zamýšľame sa, že výrobu zavrieme, hovorí šéf Dusla Šaľa

Zástupcovia priemyslu vyzvali vládu, aby konala v súvislosti s rastom cien elektriny a plynu.

Slovenský priemysel zastúpený Klubom 500 a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou bije na poplach v súvislosti s extrémnym rastom cien elektriny a plynu. Na brífingu vyzvali vládu, aby im podala pomocnú ruku a zabezpečila dodávky energií na najbližšie obdobie, inak budú musieť viaceré spoločnosti zavrieť. 

Petr Bláha, šéf spoločnosti Duslo Šaľa, ktorá prioritne vyrába hnojivá a ďalšie produkty a je najväčším spotrebiteľom plynu na Slovensku, hovorí o najhoršom scenári. "Keby sme išli na plný výkon, generovali by sme stratu desať miliónov mesačne," povedal v súvislosti s extrémnym rastom cien plynu. 

Duslo muselo výrobu obmedziť na technické minimum. "Aj tak generujeme brutálne straty," dodal Bláha s tým, že zvažujú úplne zastavenie výroby.

Pripomenul, že tento problém nie je len a Slovensku, ale v celej Európe. "Už sme posledná spoločnosť, ktorá vyrába," tvrdí Bláha. Rozdiel v iných krajinách je však podľa neho v tom, že tam už vlády pomáhajú, u nás sa o tom len začína hovoriť. 

Duslo Šaľa patrí k najväčším chemickým závodom na Slovensku. Zamestnáva vyše dvetisíc ľudí a spotrebováva najviac plynu na Slovensku. Z celkovej spotreby krajiny to ročne predstavuje zhruba 11 percent.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták vyzval vládu, aby zabezpečila dostatok plynu pre Slovensko. Upozornil pri tom, že žiadna z európskych krajín nemá momentálne plné zásobníky a nie je pripravená na zimu. Soták varoval, že môžeme dopadnúť ako Anglicko. 

„Ak toto neurobíme, môže to mať veľmi vážne dôsledky na európsku ekonomiku, v súčasnosti sme svedkami toho v Anglicku. Ak v Európe budú tieto problémy narastať v jednotlivých krajinách a firmy budú vypadávať z produkčného procesu, nastáva vážny problém,“ dodal predseda SOPK Peter Mihók.

Spoločnosť Duslo Šaľa patrí do koncernu Agrofert rovnako ako Mafra Slovakia, vydavateľ Hospodárskych novín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.