Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 00:00

Inflácia je ako moľa v šatníku. Požiera nám majetok

Úspory v bankách by mali byť železnou rezervou, ktoré na niekoľko mesiacov pokryjú výdavky na „prežitie“. Držať väčšinu z nich na účtoch však nie je rozumná stratégia, uvádza v rozhovore pre HN riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál.

Inflácia je ako moľa v šatníku. Požiera nám majetok
Zdroj: HN/Pavol Funtál

O tom, že populácia starne a na dôchodky pracuje čoraz menej ľudí, sa hovorí už niekoľko rokov. Aké riziká to predstavuje v súčasnosti a aké ešte len prídu?
Riziká starnutia populácie a znižovanie počtu pracujúcich na počet dôchodcov spočívajú v udržateľnosti dôchodkového systému. Jednoducho, ak v súčasnosti máme na jedného dôchodcu približne 2,5 pracujúceho a vieme, že tento pomer nám v budúcnosti klesne až na polovicu, čiže jedného dôchodcu bude z priebežného prvého piliera financovať 1,25 pracujúceho, tak so stopercentnou istotou vieme povedať, že ak zostane hlavným pilierom budúcich dôchodkov prvý pilier, tak ako je to dnes, potom náš dôchodkový systém v budúcnosti skolabuje.

Čo môže štát podniknúť, aby k tomu nedošlo?
Zodpovedný štát by mal v situácii, v akej sa dnes nachádzame, v snahe predísť kolapsu dôchodkového systému, urobiť viaceré kroky. Najprv by mal vytvoriť atraktívne podmienky dobrovoľných foriem tvorby úspor obyvateľstva, ktoré by motivovali ľudí v produktívnom veku sporiť si na dôchodok. S tým úzko súvisí vytvorenie podmienok na vyššiu konkurenciu produktov a subjektov, ktoré doplnkové sporenie ponúkajú. Do tretice by mal spustiť kampaň na vysvetľovanie, ktorá by občanom povedala, že pre ich dôchodok je nevyhnutné využívať aj dobrovoľné poistenie na starobu.

Keď sa teda spomína garancia dôchodkov, myslíte

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.