Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 09:17

Ceny naďalej rastú, inflácia je najvyššia za desať rokov

Nad rastom inflácie sa podľa štatistického úradu podpísali najmä stúpajúce ceny potravín.

Ceny naďalej rastú, inflácia je najvyššia za desať rokov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Rast cien na Slovensku pokračuje, čo sa odzrkadlilo aj na inflácii. Tá bola v septembri na úrovni 4,6 percenta, čo je najvyššia hodnota od novembra 2011. Informoval o tom štatistický úrad. 

Odborníci upozornili, že za rastom inflácie je najmä zvyšujúca cena potravín. "Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila rast cien medziročne aj medzimesačne, bol prudký rast cien školského stravovania. K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 percent si pripisujú už piaty mesiac po sebe," informuje úrad.

Potraviny, ktoré spolu s nákladmi na bývanie a energie tvoria značnú časť výdavkov slovenských domácností, zdraželi medziročne o 4,3 percenta, najviac od vlaňajšieho mája. Z potravín stúpli najmä ceny zeleniny a ovocia, v medziročnom porovnaní zlacnel len cukor a cukrovinky.

So zrýchľovaním tempa inflácie sa stretávajú aj ďalšie európske krajiny. V Českej republike spotrebiteľské ceny v septembri medziročne stúpli o 4,9 percenta. Vyšší medziročný rast bol naposledy v roku 2008.

Za obdobie od januára do konca septembra sa ceny tovarov a služieb na slovenskom zvýšili v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 2,4 percenta.

Ministerstvo financií vo svojej septembrovej prognóze zvýšilo výhľad tohtoročnej inflácie na 2,5 percenta. V budúcom roku by spotrebiteľské ceny mali stúpnuť o 4,2 percenta, a to aj kvôli očakávanému zdraženiu regulovaných cien energií pre domácnosti a malé podniky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.