Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 12:42

Obnovia vyše 250 kilometrov odvodňovacích kanálov za 30 miliónov eur, oznámil Vlčan

  • Odvodňovacie sústavy po novom budú plniť dve funkcie: chrániť poľnohospodársku pôdu pred povodňami aj suchom.
  • Projekt odvodňovacích kanálov bude tvoriť 267 kilometrov.
  • Z Programu rozvoja vidieka je na nich vyčlenených 30 miliónov eur. 
Obnovia vyše 250 kilometrov odvodňovacích kanálov za 30 miliónov eur, oznámil Vlčan
Zdroj: Dreamstime

Dlhé roky slúžiace odvodňovacie sústavy v poľnohospodárskej krajine získavajú novú funkciu, budú zvyšovať zásoby vody pre poľnohospodárov. Uviedol to v pondelok v Slovenskom Grobe na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nominant OĽaNO), za účasti predsedu zboru poradcov ministra Martina Kováča.

​Oznámil, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka spolu so štátnym podnikom Hydromeliorácie spúšťa projekt adaptácie odvodňovacích kanálov v dĺžke 267 kilometrov. Na projekt bude vyčlenená suma 30 miliónov eur vrátane projekčných nákladov, ktorá vzišla z procesu verejného obstarávania. Projekt bude podporený zo zdrojov Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020.

Dva procesy v jednom projekte 

Súčasťou projektu je podľa neho aj adaptácia dvoch odvodňovacích sústav s čerpacími stanicami, aby zabránili podmáčaniu pôd a zároveň, aby slúžili na zavodňovanie krajiny v čase sucha. "Pred pár desiatkami rokov štát vybudoval sieť kanálov, aby sme odvodnili mokrade a vysušenú pôdu sme využili na poľnohospodársku produkciu," ozrejmuje minister agrorezortu. 

"Dnes nás klimatická zmena mobilizuje zadržiavať vodu v krajine. Sama sa tam však nevráti, preto bude mať projekt revitalizácie odvodňovacích sústav dvojakú funkciu - ochranu poľnohospodárskej pôdy pred povodňami aj suchom," uviedol Vlčan. Kanál bude podľa neho delený systémom prehrádzok tak, aby spomaľovali tok vody a podporovali jej vsakovanie do podložia.

"Dnes sa pozornosť médií pri riešení dôsledkov klimatickej zmeny sústreďuje na znižovanie emisií oxidu uhličitého vznikajúcich spaľovaním fosílnych palív. Menej pozornosti sa venuje mechanizmu odčerpávania oxidu uhličitého z atmosféry," upozorňuje predseda zboru poradcov. 

Pritom najmasívnejším systémom spotreby oxidu uhličitého z ovzdušia je jeho viazanie do rastlín, stromov a pôdy v procese fotosyntézy. A ako všetci vieme, pre optimálny rast biomasy potrebujeme viac vody v krajine. Viac vody v krajine znamená intenzívnejšia fotosyntéza a zelenšia krajina v každom počasí," vysvetlil Kováč.

Vízia zadržiavania dažďovej vody 

V rámci projektu realizáciou vodozádržných opatrení je možné podľa Kováča zvýšiť kapacitu dotknutých úsekov krajiny asi o 5 miliónov kubických metrov, ktorá následne umožní zlepšiť zásoby a disponibilitu pôdnych a podzemných vôd zhruba od 15 do 25 miliónov metrov kubických každý rok.

​Realizáciou ďalších opatrení v poľnohospodárskej a lesnej krajine chce agrorezort zvýšiť do roku 2030 každoročné zásoby a disponibilitu vodných zdrojov v leso-poľnohospodárskej krajine o ďalších minimálne 250 miliónov metrov kubických vody.

Potenciál zadržiavania dažďovej vody na Slovensku je veľký a agrorezort v tom bude aktívny. V budúcom programovom období chce dosiahnuť, aby boli aj krajinné prvky (takzvaná modrá a zelená infraštruktúra v krajine pozn. red.), ktoré zachytávajú a zadržiavajú v krajine vodu, zahrnuté do plôch, na ktoré môžu poľnohospodári čerpať priame platby, a tým ich zapojiť do aktívnej spolupráce na revitalizácii vyschnutej krajiny budovaním vodozádržných prvkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.