Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 13:00 Aktualizované dňa 19.10.2021 o 13:44

Zastavte biznis so stravnými lístkami. Zamestnanci si majú vyberať slobodne, vyzývajú zamestnávatelia

Republiková únia zamestnávateľov vyzýva poslancov na zastavenie biznisu so stravnými lístkami.

Zastavte biznis so stravnými lístkami. Zamestnanci si majú vyberať slobodne, vyzývajú zamestnávatelia
Zdroj: HN

Republiková únia zamestnávateľov sa na tlačovej besede vyjadrila k novele Zákonníka práce, ktorú aktuálne prerokúva parlament. Cieľom novely je najmä oprava chýb a zrovnoprávnenie finančných príspevkov na stravu prostredníctvom stravných lístkov.

"Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov upozorňujú, že doposiaľ platná legislatíva právna úprava je diskriminačná a je preukázateľne v neprospech zamestnancov, ktorí si vyberú finančný príspevok," píše sa vo výzve. 

Chcú slobodnú voľbu

Podľa zamestnávateľov chystaná právna úprava pozabudla na to, že ak má byť voľba zamestnancov slobodná, obe možnosti musia byť rovnocenné. Dopĺňajú, že zatiaľ čo stravné lístky sú od daní oslobodené v plnej výške, pri hotovosti to platí len sčasti.

"Z hodnoty príspevku, ktorá presiahne 2,81 eur zamestnanci platia dane a odvody. Je absolútne nekorektné, aby stravenky od vydavateľov boli takto zvýhodnené oproti finančnému príspevku od zamestnávateľa," pokračujú zamestnávatelia. 

Únia zamestnávateľov tvrdí, že vydavatelia gastrolístkov vďaka takto nastavenému zákonu roky profitujú na úkor zamestnancov, zamestnávateľov ale aj aj celého gastrobiznisu.

Podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Jozefa Špirka sa v priebehu posledných týždňoch rozpútala lobistická a mediálna emitentov gastrolístkov. Tá má podľa neho slúžiť na zachovanie súčasného stavu.

Elektronizácia problém nerieši

"My sme presvedčení o tom, že obrovská motivácia zachovania si vlastného biznisu ich vedia až k takýmto nekalým mediálnym aktivitám," poznamenal Špirko s tým, že eminenti gastrolístkov majú podľa neho do tejto kampane investovať veľké množstvo peňazí. nekalým

Zamestnávatelia dopĺňajú, že problém nerieši ani elektronizácia gastrolístkov pretože eminenti pri nich majú používať rovnaké sadzby pre spätný výkup gastrolístkov a to bez ohľadu na ich podobu.

"Obchodníci takto zaplatia ročne milióny eur emitentom, pričom by tieto zdroje mohli použiť na nové investície, odmeny pre zamestnancov alebo zlepšenia služieb pre slovenských spotrebiteľov,“ hovorí predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu a člen prezídia únie zamestnávateľov Martin Krajčovič.

Únia vysvetľuje, že zamestnávatelia majú mať dlhodobý záujem na tom, aby ich zamestnanci dostali možnosť slobodného a rovnocenného výberu. "Je konečne na čase zrovnoprávniť stravné poukážky s finančným príspevkom na stravu tak ako bolo zamestnancom dlhodobo sľubované,“ dodáva napokon Špirko. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.