Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2021, 19:36

Vládne opatrenia boli efektívne. Firmám sa minulý rok darilo, tvrdí rezort financií

V roku 2020 dosiahlo Slovensko deficit verejných financií na úrovni 5,5 percenta hrubého domáceho produktu.

Vládne opatrenia boli efektívne. Firmám sa minulý rok darilo, tvrdí rezort financií
Zdroj: Archív HN

Vládne opatrenia na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu boli efektívne a štát tak vlani vytvoril podmienky pre firmy, aby sa cez krízu neprepadli do strát. Skonštatovalo to Ministerstvo financií odvolávajúc sa na oficiálne výsledky o hospodárení s verejnými financiami, ktoré vo štvrtok zverejnil Eurostat.

Podľa aktuálneho oznámenia Eurostatu dosiahlo Slovensko v roku 2020 deficit verejných financií na úrovni 5,5 percenta hrubého domáceho produktu. V prvom oznámení publikovanom na jar malo Slovensko deficit vo výške 6,2 percenta. "Slovensko tak malo jednu z najväčších revízií výšky deficitu oproti prvému oznámeniu," poznamenal rezort financií.

Eurostat tiež poukázal, že Slovensko v roku 2020 dosiahlo dlh na úrovni 59,7 percenta. Opäť ide podľa slov rezortu o lepší výsledok oproti aprílovej správe, kde sa počítalo s výškou 60,6 percenta. "Slovensko si tak polepšilo a vypadlo zo zoznamu krajín, v ktorom je pomer verejného dlhu vyšší ako 60 % HDP," vyzdvihlo ministerstvo.

Ministerstvo financií podčiarklo, že najväčší vplyv na zlepšení hospodárenia mal zvýšený príjem z daní, a to o takmer 521 miliónov eur, čo podľa rezortu potvrdzuje funkčnosť vládnych opatrení na záchranu ekonomiky počas pandémie.

"Pôvodne sa očakával prepad korporátnych príjmov podobný ako v kríze v roku 2009. Aktuálne čísla však naznačujú, že korporátna daň ostala takmer na úrovniach roku 2019," pripomenul rezort.

Pre porovnanie dodal, že vláda na boj s pandémiou dala doteraz deväťkrát viac oproti tomu, koľko na protikrízovú pomoc vynaložil štát v rokoch 2009 a 2010.

"Samotná povolebná hospodárska politika zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o 0,7 percenta HDP. V najnovšej správe to potvrdzuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť," uzavrel rezort s tým, že napriek tomu netreba zabúdať na nevyhnutnosť prijatia novely zákona o dlhovej brzde a ďalších reforiem verejnej správy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.