Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2021, 09:25 Aktualizované dňa 22.10.2021 o 09:41

Hotely v auguste zlomili rekord v počte domácich hostí. Bolo ich viac ako pred pandémiou

Napriek zvýšenej návštevnosti hotelov zo strany domácich sa prepad návštevnosti cudzincov nahradiť nepodarilo.

Hotely v auguste zlomili rekord v počte domácich hostí. Bolo ich viac ako pred pandémiou
Zdroj: Dreamstime

Augustová návštevnosť hotelov a penziónov zlomila rekord počtu domácich hostí, bolo ich medziročne viac o 4,4 percenta a v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 dokonca viac o vyše 15 percent. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad. Slováci však prepad návštevnosti cudzincov nenahradili.

Štatistici spresnili, že z vyše 530-tisíc Slovákov takmer polovica strávila dovolenku v Žilinskom a Prešovskom kraji. "Ani tieto hodnoty však nenahradili stále výrazný prepad cudzincov. Celková návštevnosť zaostávala medziročne o 2,4 percenta a za rovnakým obdobím spred pandémie o 15,7 percenta," poznamenali štatistici.

Celkovo hostí ubudlo

V auguste tohto roka navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku dokopy takmer 668-tisíc osôb. Bol to podľa úradu o niečo nižší počet ako pred rokom a stále výrazne menej ako pred dvomi rokmi, keď ubytovacie služby využilo 792-tisíc hostí.

Zdroj: ŠÚSR

"Počet prenocovaní zaostával ešte výraznejšie, kým v auguste tohto roka návštevníci strávili v ubytovacích zariadeniach približne dva milióny nocí, v rovnakom období pred pandémiou (v auguste 2019) to bolo 2,5 milióna prenocovaní," poznamenal úrad.

Návštevnosť spred pandémie sa v závere leta nepodarilo prekonať v žiadnom kraji. V troch krajoch však úrad evidoval nové mesačné rekordy počtu domácich hostí a v šiestich sa ich počet v porovnaní s obdobím pred pandémiou zvýšil od 6,8 do 30,5 percenta.

"Najdynamickejšie vzrástli počty domácich hostí v Prešovskom a v Žilinskom kraji, kde nárast dosiahol okolo 30 percenta," spresnili štatistici.

Zdroj: ŠÚSR

Najviac bolo Slovákov

Slováci v auguste predstavovali 81-percentný podiel na celkovej augustovej návštevnosti hotelov a penziónov. Najnavštevovanejšími spomedzi okresov boli okres Poprad (90 800 osôb) a okres Liptovský Mikuláš (74.300 osôb). Spolu s mestom Bratislava (71-tisíc osôb) tvorili tretinu celkovej augustovej návštevnosti na Slovensku.

Ubytovacie služby využilo v auguste 130-tisíc zahraničných návštevníkov. "Aj keď to bol najvyšší počet cudzincov za posledných 12 mesiacov, zahraničná návštevnosť bola medziročne nižšia o 23,2 percenta a v porovnaní s rokom 2019 ubudlo až o 60 percent cudzincov," porovnali štatistici.

Najviac zahraničných hostí navštívilo Bratislavský kraj, Prešovský kraj a Žilinský kraj. Jediným okresom, kde počet zahraničných návštevníkov (27.900 osôb) prevyšoval domácu klientelu, bol okres Bratislava 1, cudzinci tam tvorili 70 percent celkovej návštevnosti. Bol to zároveň okres s najvyššou zahraničnou návštevnosťou počas augusta, nasledoval okres Poprad (18 100 osôb) a okres Bratislava 2 (8 600 osôb).

V súhrne od januára do augusta sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo 1,8 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 30,1 percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou bol celkový počet hostí nižší o 58,8 percenta, pričom pri cudzincoch zaznamenali štatistici až viac než 80-percentný prepad návštevnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.