Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2021, 13:51 Aktualizované dňa 24.10.2021 o 15:27

Sulík: Ak by udrela najtuhšia zima za 20 rokov, Duslu a Slovnaftu by hrozila odstávka dodávok plynu

SaS by v súvislosti s enormným rastom cien podporila dočasné zníženie alebo zrušenie DPH na energie.

Plynu je na Slovensku dostatok. Problém by mohol nastať iby v prípade, ak by udrela najtuhšia zima za posledných 20 rokov. V relácii Na telo televízie Markíza to vyhlásil minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

V takom prípade by mohol byť nedostatok plynu posledných osem alebo deväť februárových dní. Ak by taká situácia nastala, dočasne by od dodávok odstavili dvoch či troch najväčších odberateľov. Sulík vymenoval chemičky Duslo Šaľa a Slovnaft.

„Ak bude zima taká, aký je priemer z posledných 20 rokov, tak plynu je s veľmi slušnou rezervou dostatok," zbezpečoval minister Sulík.

​SaS by v súvislosti s enormným rastom cien podporila dočasné zníženie alebo zrušenie DPH na energie. Sulík však zdôraznil, že sa to zásadne na faktúrach neodrazí. Firmy si to podľa neho dokážu odpísať, domácnosti zase majú ceny regulované.

Kamenický: Mnohých čaká chudoba

Sulík v relácii diskutoval s bývalým šéfom rezortu financií a poslancom Smeru Ladislavom Kamenickým, ktorý mu vyčítal najmä údajnú nečinnosť pri riešení rastúcich cien energií.

Kamenický pripomenul rast cien energií, ktorý má už v súčasnosti vplyv na zdražovanie aj ostatných výrobkov, ako sú potraviny či stavebné materiály. Vláda podľa exministra neráta s kompenzáciou rastu cien energií, keďže na ňu nemá pripravené peniaze v rozpočte.

„Ľudí bude zaujímať, aké šeky, koľko čo zdražie. Budúci rok čakajú mnohých, napriek tomu, že vy hovoríte, že budú stúpať platy, veľké problémy, možno až chudoba,“ povedal Kamenický. Sulík oponoval, že pre domácnosti sa cena energií zásadnejším spôsobom nezvýši a napríklad u plynu pôjde o návrat na úroveň cien z roku 2020.

Jedným z opatrení, ktoré by mohli kompenzovať vysoké ceny energií na svetových trhoch, by malo byť podľa Sulíka pásmové rozdelenie tarify za prevádzku systému, ktorú by mal v pondelok predstaviť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Spor o tarifu

Táto zmena sa však dotkne najmä firiem. Tarifa tvorí významnú časť faktúr za elektrickú energiu a z jej výberu sa dotuje výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie či ťažba uhlia na hornej Nitre. Zatiaľ čo Sulík pripisuje vysokú tarifu štedrým dotáciám výrobcov obnoviteľných zdrojov z čias vlády Smeru-SD, Kamenický oponoval, že 60 percent fotovoltických elektrární bolo pripojených počas Radičovej vlády v rokoch 2010 a 2011.

Riešením vysokých cien energií najmä pre firmy je podľa Sulíka využitie rastúcich príjmov z emisných povoleniek do Envirofondu, kde namiesto rozpočtovaných 165 miliónov eur pritečie v tomto roku okolo 350 miliónov eur. „O tieto peniaze sa idem snažiť, aby sa dostali do priemyslu,“ povedal Sulík.

Minister odmietol aj obvinenie Kamenického, podľa ktorého chystá liberalizáciu cien energií. Sulík pripomenul, že ide o implementáciu noriem Únie, najmä zimného energetického balíčka. „Robíme to len v nevyhnutnej miere, ako požaduje Európska únia,“ tvrdil Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.