Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 10:26 Aktualizované dňa 26.10.2021 o 13:27

Slovensko zníži veľkým odberateľom elektriny sprievodné poplatky

  • Po novom by mali podľa ministra hospodárstva podniky získať zľavu z tarify.
  • V závislosti od spotreby elektriny by mohli najväčší odberatelia získať 100-percentnú zľavu. 
Slovensko zníži veľkým odberateľom elektriny sprievodné poplatky
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka zníži od budúceho roka veľkým odberateľom elektriny poplatky, ktoré platia v cenách elektrickej energie.

Príslušný návrh už zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO.

Podnikatelia už pred posledným výrazným zdražením elektriny na burzách dlhodobo upozorňovali, že náklady na elektrinu pre podniky sa radia najvyšším v Európskej únii.

Získanie zľavy z tarify 

Po novom by mali podniky v závislosti od spotreby elektriny získať zľavu z tarify, ktorá slúži okrem iného na podporu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a ktorá napríklad v domácnostiach tvorí zhruba pätinu konečného účtu za elektrickú energiu.

"V závislosti od odobraného množstva sa znižuje cena. Najväčším priemyselným odberateľom poskytneme stopercentnú zľavu," povedal Sulík k novému nastaveniu spomínanej tarify za prevádzkovanie systému.

V súčasnosti je až na výnimky sadzba nastavená jednotne pre všetkých odberateľov. Podľa Sulíka spomínané zľavy budú pokryté z úspor a zo zisku s obchodovaním s energiou.

Energetický regulačný úrad už zverejnil návrhy ohľadom budúceho nastavenia spomínaných poplatkov. Presné sadzby budú podľa neho závisieť od výsledku verejných konzultácií.

Cena elektriny pre domácnosti 

Slovensko sa v Európskej únii radí k najpriemyselnejším krajinám. Podnikateľské zväzy dlhodobo upozorňujú, že ceny energií na Slovensku pre veľké podniky patria v Únii k najvyšším.

Dôvodom sú poplatky spojené napríklad s distribúciou elektriny či so spomínanou podporou výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Samotné trhové ceny elektriny či plynu tento rok výrazne vzrástli.

​​Kvôli skokovému zdraženiu trhovej elektriny predtým oznámil obmedzenie produkcie napríklad výrobca ferozliatin OFZ či producent hliníka Slovalco, ktorý je najväčším odberateľom elektriny na Slovensku.

Vládna koalícia v snahe obmedziť tlak na zvýšenie cien elektriny už tento rok v lete presadila rozloženie podpory výrobcom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov na dlhšie obdobie.

Novým nastavením poplatkov, ktoré sú súčasťou účtov za elektrinu, dokáže Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ovplyvniť aj koncové ceny elektriny pre domácnosti.

Tie by s ohľadom na spôsob výpočtu nemuseli od januára skokovo zdražiť. Do výpočtu regulovaných cien na rok 2022 totiž vstupuje trhová cena elektriny z prvého tohtoročného polroka, teda z obdobia ešte pred jej výraznejším zdražením, ku ktorému došlo na jeseň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.