Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 00:00

Šéf Dusla pre HN: Vypnutie výroby prehodnocujeme každý deň

  • Máme tu kolegov, ktorí sa nákupom energií venujú štyridsať rokov a nikdy nezažili to, že by cena bola ráno pri otvorení burzy na úrovni cca 100 eur a o hodinu je to už 160 eur
  • V rozhovore pre HN to tvrdí šéf chemičky Duslo Šaľa Petr Bláha.
Šéf Dusla pre HN: Vypnutie výroby prehodnocujeme každý deň
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Verejnosť už dobre vie, že energie zdražejú. Ako vznikla súčasná situácia z vášho pohľadu?
Jednoduché vysvetlenie nie je. Aj my musíme vychádzať len z dostupných dát. Spúšťačom je určite chybné, nedomyslené a nedotiahnuté rozhodnutie európskych politikov v rámci schváleného Green dealu, násilný rýchly prechod na obnoviteľné zdroje vrátane elektromobility a tak ďalej. Nikto nedomyslel, aké dôsledky môžu mať tieto zmeny. Historicky každá priemyselná éra vždy trvala desiatky až stovky rokov a vyžadovalo si to čas, kým celý segment prešiel revolúciou. Ide o proces, ktorý nie je možné realizovať za 15 až 20 rokov. Do tohto náročného postupu vstúpil covid a následne sme mohli sledovať oživenie ekonomík. Energia začala chýbať, po nej nastúpili špekulanti ovplyvňujúci jej cenu aj emisných povoleniek. Zavarila nám navyše tiež obnoviteľná energia. Tri až štyri mesiace fúkalo na pobreží Holandska, v Británii a tak ďalej o 40 percent menej ako bežne a energia z veterných turbín začala chýbať a pričom skokovo rástla cena. Navyše, postupne sa začali odstavovať uhoľné elektrárne, Nemci sa rozhodli upustiť od jadra a chýbajúca energia sa preto začala vyrábať zo zemného plynu. Takže plyn na trhu chýba tiež a výsledkom je opäť zdražovanie.

Duslo spotrebuje na Slovensku desatinu zemného plynu. Kritici vinia zo vzniknutej situácie Gazprom. Kde je problém podľa vás?
Môžeme vychádzať len zo štatistík. Čísla hovoria úplne jasne. Gazprom dodal do Európy medziročne o 15 percent zemného plynu viac. No aj napriek tomu je ho málo a preto je výsledkom rast cien. Gazprom pritom podľa našich dát dodáva to, čo sme si ako Únia objednali. Ruská strana hovorí, že ak si objednáme viac, tak dodávku splní. S cenami zamávali tiež Spojené štáty. Tie totiž do Európy posielajú náhradu zemného plynu v podobe stlačeného LNG. V tomto roku však poslali o 15 miliárd kubíkov menej. Zachovali sa trhovo a presmerovali tieto dodávky do Ázie, kde je takisto obrovský nedostatok.

Ceny z týchto dôvodov lietali hore a dole. Pamätáte si niečo podobné z minulosti?
Máme tu kolegov, ktorí sa nákupom energií venujú štyridsať rokov a nikdy nezažili to, že by cena bola ráno pri otvorení burzy na úrovni cca 100 eur a o hodinu neskôr už 160 eur. V minulosti ceny kolísali počas dňa napríklad o pár centov, maximálne počas týždňa o pár desatín eur. Dalo sa predikovať, čo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.