Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 15:17

Štátna tajomníčka Brocková pre HN: Ekonomickou diplomaciou otvárame našim firmám dvere do sveta

Startupy predstavujú nový prúd myslenia. Z ich povahy je nevyhnutné, aby sa presadili aj za hranicami, tvrdí pre HN štátna tajomníčka slovenského ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková.

Štátna tajomníčka Brocková pre HN: Ekonomickou diplomaciou otvárame našim firmám dvere do sveta
Zdroj: HN/Miroslava Spodniaková

Na nedávnom Exportnom fóre ste poznamenali, že u nás prežije päť a viac rokov len štvrtina startupov. Inde to je lepšie?
Startupy predstavujú nový prúd myslenia. Majú potenciál nielen posilniť inovačnú kapacitu ekonomiky, ale aj výrazne zvýšiť jej konkurencieschopnosť a vytvárať nové pracovné miesta v sektoroch s vysokou pridanou hodnotou. Ostávajú však vysoko rizikovým podnikaním. Priemerná miera prežitia startupov v Európskej únii a vo svete sa pohybuje na úrovni okolo 50 percent. Na Slovensku je táto miera v porovnaní s inými krajinami podpriemerná.

Prečo je to tak, nemajú dosť peňazí?
Krátka životnosť podnikov netkvie v nedostatku kapitálu, ale často v absencii podnikateľského vzdelávania a praktických podnikateľských zručností. Tento problém sa výraznejšie prejavuje práve pri startupovom podnikaní, ktoré láka do veľkej miery mladých ľudí bez predchádzajúcich skúseností.

Ako im štát môže pomôcť?
V podpore rastu startupov sa potrebujeme zamerať na systémové riešenia, ich cielenosť a udržateľnosť. V čase pandémie bola podpora malých a stredných podnikov zameraná na riešenia krátkodobých nedostatkov likvidity, napríklad v podobe dotácií na mzdy, odkladov platieb, pôžičiek a záruk. Z tejto podpory ich však profitovalo len 17 percent. Je to iba polovica v porovnaní s priemerom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorý dosiahol 34 percent.

Ako by sa to dalo zlepšiť?
Sú potrebné politiky, ktoré umožnia existujúcim malým a stredným podnikom zavádzať nové technológie, zlepšovať pripravenosť pracovnej sily a manažérske zručnosti, a pôsobiť tak na väčších trhoch. V súčasnosti je najväčšou výzvou pre štát získať komplexné a aktuálne informácie o našom startupovom ekosystéme. Iba prepojením viacerých aktérov na trhu môžeme aktualizovať dáta o startupoch a následne ich analyzovať. Na podporu mikropodnikov, čo sú firmy do 10 zamestnancov, ktoré predstavujú väčšinu v štruktúre ekonomiky Slovenska, bude potrebné vhodne nastaviť politiku štátu. To znamená pokračovať v reformách regulačných opatrení, znížiť zdanenie práce a preferenčné sadzby dane z príjmov, skrátiť insolvenčné konania a podobne.

Slovensko je relatívne malý trh. Je základnou podmienkou úspechu to, aby sa naše startupy dokázali presadiť na zahraničných trhoch?
Z povahy startupu je nevyhnutné, aby sa presadil aj za hranicami. Štát má v súčasnosti vytvorené mechanizmy podpory štandardných podnikov, ktoré chcú expandovať na zahraničné trhy. Napríklad náš rezort vie prostredníctvom rôznych aktivít pomôcť startupom s potenciálom exportu otvoriť dvere do sveta.

Ste v tom úspešní?
Usilujeme sa pomôcť, prepájať. Viacerým slovenským startupom sa na základe podpory, ktorú realizujeme, podarilo vstúpiť na zahraničné trhy alebo získať zahraničných odberateľov. Dôkazom toho je aj podujatie v New Yorku, ktoré sa uskutočnilo v októbri. Umožnilo slovenskému startupu Simplicity prezentovať svoje aktivity na americkom trhu a nadviazať priame kontakty s potenciálnymi obchodnými partnermi s pomocou schémy projektov ekonomickej diplomacie.

Exis

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.