Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2021, 13:46

Z dvoch týždňov je polrok. Matovič konečne ukáže veľkú reformu, sľubuje 200 eur na dieťa a jednu daň

Minister financií povedal, že po konzultácii s komunikačným odborom bude reforma niesť názov "Daňová revolúcia."

Igor Matovič, prezentácia daňovo-odvodovej reformy, 5. máj 2021
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister financií Igor Matovič v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo dnes prekvapujúco oznámil, že v nedeľu začne s predstavovaním daňovo-odvodovej reformy. Keďže jej prvé obrysy priniesol ešte na začiatku mája a odvtedy žiadne sľúbené detaily neposkytol, zdalo sa, že od svojich plánov ustúpil. 

Financmajster chce chystané zmeny priblížil na trikrát. "Daňovo-odvodová reforma bude predstavená počas troch dní od nedele do utorka, pretože ide o obsiahly materiál," vyhlásil. Dodal, že prvá časť sa bude týkať rodiny, druhá zdaňovania práce a v tretej časti bude zahrnuté zdaňovanie podnikateľov. 

"Bude sa to niesť v tom tom duchu, ako som sľuboval v máji - 200 eur na dieťa, jedna daň a jeden odvod a férové dane," dodal Matovič. Podrobnosti bližšie špecifikovať odmietol. Namiesto toho pozval novinárov na predstavenie reformy.

Matovič, ktorý často využíva v rámci politického marketingu úderné názvy, povedal, že po konzultácii s komunikačným odborom dospel k tomu, že ide o revolučnú reformu, preto sa v podobnom duchu bude niesť i jej názov. "Zmeny budeme prezentovať pod názvom "Daňová revolúcia"."

Najprv Matovič predstavil reformu ešte v máji tohto roka, iba mesiac po tom, čo prebral rezort financií. Vtedy prisľúbil, že detaily poskytne o dva týždne. Zmeny však podľa jeho slov narazili na koaličných partnerov.

"Reforma je v spiacom štádiu, lebo strana SaS svojimi krokmi a verejnými vyhláseniami v podstate 'vyhlasuje', že žiadnu daňovú a odvodovú reformu robiť nebudeme, lebo s ničím nesúhlasia," povedal k tomu začiatkom augusta. 

V máji Matovič vyčíslil náklady reformy na približne 2,5 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.