Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v januári až auguste 2021 pasívne, a to v hodnote –1,102 miliardy eur.

Medziročne sa znížilo o 0,9 percent. Uviedol to pre tlačovú agentúru TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Záporné saldo vývozu a dovozu sa v medziročnom porovnaní zvýšilo len u potravín, nápojov a tabaku o 2,3 percent. Medziročne sa záporné saldo znížilo pri živočíšnych výrobkoch o 5,9 percent a pri rastlinných výrobkoch o 37,7 percent.

​U tukov a olejov bolo saldo v januári až auguste minulého roku aktívne vo výške 12,3 milióna eur. V rovnakom sledovanom období v roku 2021 sa v tomto odvetví zaznamenalo pasívne saldo na úrovni -28,3 milióna eur.

Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v januári až auguste 2021 bol vo výške 3,306 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2020 bol celkový dovoz agropotravinárskych výrobkov o 4,5 percent vyšší.

Vyšší dovoz sa v roku 2021 oproti roku 2020 zaznamenal pri rastlinných výrobkoch o 2,8 percent, v odvetví potravín, nápojov a tabaku o 7,9 percent a v odvetví tukov a olejov bol medziročne dovoz vyšší o 20,3 percent. Oproti minulému roku sa dovoz znížil len pri živočíšnych výrobkoch o 3,2 percent.

V januári až auguste 2021 sa vyviezli agropotravinárske výrobky v celkovej hodnote 2,204 miliardy eur, čo medziročne predstavuje zvýšenie o 7,3 percent. V medziročnom porovnaní sa zvýšil vývoz potravín, nápojov a tabaku o 11,8 percent a vývoz rastlinných výrobkov o 9,6 percent.

Zníženie vývozu sa medziročne evidovalo u tukov a olejov o 15,1 percent a pri živočíšnych výrobkoch o 0,3 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.