Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 13:02

Soták kritizuje vládne nariadenie: Testovať vo firmách dvakrát týždenne je nereálne

Z pohľadu Klubu 500 je testovanie zdravotného stavu zamestnancov výkonom zdravotnej starostlivosti a ten má zabezpečovať štát na svoje náklady a vo svojej réžii.

Soták kritizuje vládne nariadenie: Testovať vo firmách dvakrát týždenne je nereálne
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Klub 500 kritizuje nariadenie o povinnosti testovať zamestnancov na pracoviskách dvakrát týždenne. Podľa klubu sa opakovane dostávame do situácie, že opatrenia sa prijímajú na poslednú chvíľu a bez toho, aby bolo jasné znenie vyhlášok a nariadení. 

​"Zamestnávatelia podporujú a chcú podporovať Vládu Slovenskej republiky v boji s III. vlnou pandémie. Mrzí nás, že odborníci, ktorí pripravujú opatrenia, nekomunikujú so zástupcami súkromnej sféry a nepreverujú realizovateľnosť navrhovaných opatrení v praxi," uvádza šéf klubu 500 Vladimír Soták vo vyhlásení.

Dodal, že z pohľadu Klubu 500 je testovanie zdravotného stavu zamestnancov výkonom zdravotnej starostlivosti a ten má zabezpečovať štát na svoje náklady a vo svojej réžii.

"Zdôrazňujeme, že tí zamestnávatelia, ktorí majú vytvorené podmienky na kontrolu zamestnancov (napríklad prostredníctvom vlastných zdravotníckych zariadení alebo v spolupráci s nimi), to budú robiť tak, ako navrhujú odborníci. Klub 500 upozorňuje, že v prostredí veľkých firiem s tisíckami zamestnancov a nepretržitou prevádzkou to vzhľadom na cca 50-percentnú zaočkovanosť reálne nie je."

Klub 500 navrhuje, aby sa podobne, ako tomu bolo v druhej vlne, prípadne tak, ako je tomu stále v susednom Rakúsku, urýchlene vytvorila sieť bezplatných testovacích centier.

Podľa názoru Klubu 500 je potrebné vytvoriť na Slovensku podmienky k zvýšeniu počtu zaočkovaných občanov starších ako 15 rokov a všetkých tých, ktorí chcú byť zaočkovaní.

Klub 500 zdôraznil, že spolu s očkovaním je potrebné zaviesť podpornú liečbu tých, u ktorých je zistený Covid-19, a to skôr, než sa títo ľudia dostanú do nemocnice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.