Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 14:31

Za ľudí podporuje Matovičovu reformu, pri niektorých návrhoch ale vidí otázniky

Zmeny pri samostatne zárobkovo činných osobách napríklad považuje zatiaľ za nevysvetlené, chýbajú aj prepočty dosahov.

Tlačová konferencia strany Za ľudí, 25.11.2021
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Strana Za ľudí podporuje zreformovanie daňovo-odvodového systému. Povedala to vicepremiérka a líderka strany Veronika Remišová počas štvrtkového tlačového brífingu.

V návrhu vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča ocenila výraznú podporu rodín, podporu rozvoja talentu detí aj zjednodušenie daňového systému.

Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý tiež povedal, že prioritou strany bude, aby sa vylepšovanie daňového systému začalo realizovať čo najskôr.

V Matovičovej "revolúcii" však vidí aj návrhy, ktoré vzbudzujú otázky, napríklad zmeny pri samostatne zárobkovo činných osobách považuje zatiaľ za nevysvetlené, chýbajú aj prepočty dosahov.

Strana chce zlepšenia daňovo-odvodového systému Slovensku dopriať čo najskôr. "Reformný zámer predstavený Igorom Matovičom však hodnotíme ako natoľko ambiciózny a komplexný, že sa natíska otázka, do akej miery je možné ho pretaviť do praxe," poznamenal Meravý s tým, že Matovičov návrh obsahuje mnoho dobrých opatrení, ale aj takých, ktoré vzbudzujú otázky o pripravenosti a finančných dosahoch.

Keďže sa súčasná vláda blíži k polovici svojho funkčného obdobia, podľa Meravého by sa nemalo plytvať časom. Najlepšou stratégiou podľa neho bude rozloženie opatrení do viacerých fáz, a to tak, aby tie najjednoduchšie, najúčinnejšie a najmenej sporné mohli byť prijaté ako prvé.

"Sú to tie opatrenia, ktoré možno označiť za štandardné a overené, napríklad zníženie a zjednotenie sadzieb dane z príjmu, zvyšovanie daňového bonusu, úprava rodinných dávok, rušenie výnimiek alebo zníženie sadzieb," vymenoval Meravý.

Ako povedal, ministrovi financií strana poslala zoznam opatrení, ktoré navrhuje realizovať v prvej fáze. Meravý vyzdvihol, že by sa takouto stratégiou získal čas aj na doladenie tých spornejších zmien.

Pri zmenách pre samostatne zárobkovo činné osoby by sa strana Za ľudí neunáhlila. Uznáva, že je potrebné narovnať deformácie, ktoré sú v daňovo-odvodovom systéme Slovenska prítomné, ale Matovičovu paušálnu daň Meravý hodnotí ako návrh v "pomerne skorom štádiu".

"Chýbajú nám tam prepočty dosahov na jednotlivých daňovníkov a na štátny rozpočet," povedal odborník. Remišovej strana si však vie predstaviť, že by zmeny pre samostatne zárobkovo činné osoby nastupovali postupne tak, aby sa nikoho nedotkli prehnane drastickým spôsobom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.