Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 11:56

Rozpočtový schodok Slovenska ku koncu novembra dosiahol takmer minuloročnú úroveň

Deficit štátneho rozpočtu krajiny za prvých 11 mesiacov tohto roku predstavoval takmer 5,22 miliardy eur.

Rozpočtový schodok Slovenska ku koncu novembra dosiahol takmer minuloročnú úroveň
Zdroj: TASR/Dano Veselský, Facebook.com

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska ku koncu novembra dosiahol pri vyšších príjmoch a výdavkoch takmer rovnakú hodnotu ako v rovnakom období minulého roka, kedy sa hospodárenie vlády zhoršilo v súvislosti s negatívnymi dopadmi koronavírusovej krízy.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ministerstvo financií. Deficit štátneho rozpočtu krajiny za prvých 11 mesiacov tohto roku predstavoval takmer 5,22 miliardy eur.

Medziročne sa znížil o 0,4 percenta a dosiahol necelú polovicu plánovanej čiastky na celý tento rok. Rozpočtové príjmy do konca novembra stúpli medziročne o necelých deväť percent, výdavky sa zvýšili o šesť percent.

Na tento rok zákon o štátnom rozpočte pôvodne predpokladal deficit skoro 8,06 miliardy eur. Slovenský parlament potom v máji schválil zvýšenie rozpočtového deficitu o viac ako dve pätiny bezmála na 11,8 miliardy eur.

Dôvodom bolo okrem iného posilnenie rezervy na krytie dopadov choroby Covidu-19 a pôvodne neplánované krytie strát štátom kontrolovaného osobného železničného dopravcu, rovnako ako správca železničnej infraštruktúry.

Slovensko tento rok na jeseň čelí ďalšej silnej vlne koronavírusovej nákazy, kvôli ktorej už skôr začalo sprísňovať karanténne obmedzenia. Minulý týždeň potom vláda vyhlásila núdzový stav a obmedzila voľný pohyb ľudí, čo v praxi viedlo napríklad k dočasnému uzavretiu mnohých predajní a prevádzok služieb.

Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil takmer na 7,76 miliardy eur po schodku 2,2 miliardy eur v roku predchádzajúcom. Na budúci rok navrhol kabinet premiéra Eduarda Hegera deficit rozpočtu 5,47 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.