Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2017, 00:00

Ceny elektriny už dosiahli dno

Člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky Juraj Krajcár v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Ceny elektriny už dosiahli dno
Zdroj: Pavol Funtál

Mnoho dodávateľov roky volá po úplnej alebo čiastočnej deregulácii. Platná regulačná politika na obdobie 2017 až 2021 ale s takýmto riešením nepočíta. Aký je váš názor na súčasnú reguláciu, ako vplýva na trh s energiami?
Môj názor je dlhodobo konštantný a jasný. Súčasná cenová regulácia nezohľadňuje náklady na obsluhu regulovaných segmentov v plnej miere a postupná deregulácia by umožnila zreálniť podmienky podnikania na trhu. Malo by dôjsť k deregulácii koncovej ceny pri súčasnej povinnosti predajcov zverejňovať ceny. Naďalej by ale ostal v konečnej cene regulovaný monopol na prenos či prepravu a monopol na distribúciu. Tento variant preferuje aj Európska komisia vo svojom návrhu legislatívnych opatrení, keď odporúča dereguláciu všetkých zákazníkov, vrátane domácností.


Aj Európska komisia presadzuje názor, že regulácia maloobchodných cien je prekážkou efektívnej hospodárskej súťaže. Môže slovenská regulačná politika, v rozpore s víziou Únie, predstavovať do budúcna problém?
Akým spôsobom sa bude vylaďovať a prepájať, je na obidvoch stranách. Na tej bruselskej z pohľadu toho, čo bu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.