Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2004, 00:00

Rusko je za odstupné, ale chce ho znížiť

V súvislosti odstavovaním blokov V1 bohunickej atómky, ktoré sa má začať v roku 2006, sú už pripravené dva finančné rámce -- na úhradu odstupného a rekonštrukciu rozvodne v Križovanoch. Niektorí zamestnanci atómky by mali dostať až päťročné odstupné. O tom sa má podpísať kolektívna zmluva, elektrárňam ju však musí najprv schváliť ministerstvo hospodárstva -- vykonávateľ akcionárskych práv. Šéf rezortu Pavol Rusko sa celkovú sumu odstupného blížiacu sa k dvom miliardám bude snažiť znížiť. Rusko si však praje, aby zamestnanci odstupné dostali.
Do rokovania o kolektívnej zmluve sa zapoja aj "jadrové odbory". Odstupné má motivovať špeciálne vyškolených zamestnancov, aby zostali v elektrárni. Podľa bývalého personálneho manažéra tejto elektrárne, Alojza Přidala, skúsenosť mnohých špecialistov je unikátna a nenahraditeľná. Preto vznikajú obavy, že mnohí špecialisti by mohli dať výpovede a prácu by si našli v blízkej automobilke PSA. To by podľa Přidala ohrozilo jadrovú bezpečnosť. "Elektrárne do získania a udržiavania ich odbornej spôsobilosti investujú v prepočte na jedného špecialistu státisíce korún," informovala HN hovorkyňa elektrární Jana Kaplanová. Po odstavení má zostať 600 ľudí v elektrárni V1, práve ich sa odstupné bude týkať. Dnes má elektráreň V1 asi 1 100 ľudí. Podľa Kaplanovej je ich priemerná mzda 28-tisíc korún, pri špecialistoch, ktorí prichádzajú do úvahy na práce s odstavovaním, je to ešte viac. Odstupné sa bude vyplácať postupne od roku 2006, ako budú špecialisti odchádzať. Poslední by mali elektráreň opustiť v roku 2015. Slovenské elektrárne majú teraz vo fonde na odstupné 400 miliónov korún. Viac na s. 6, Jadrová bezpečnosť

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.