Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2006, 00:00

Slováci sú čoraz zadlženejší

Slováci si zvykajú na život na dlh. Dokazuje to prudký rast spotrebiteľských úverov od bánk. Ich objem ku koncu júna tohto roka stúpol oproti decembru 2005 asi o tretinu na 32,4 miliardy korún. V celkovej sume úverov však Slováci stále výrazne zaostávajú za priemerom Európskej únie. Povedal to výkonný riaditeľ Asociácie bánk Ladislav Unčovský. "Je kam rásť a ľudia si stále v podstate môžu požičiavať viac," myslí si. Kým podiel všetkých úverov na vytvorenom hrubom domácom produkte Slovenska vlani dosiahol 8,9 percenta, priemer EÚ bol 55 percent.
Napriek tomu sú s požičiavaním si problémy. Podľa tohtoročného prieskumu Európskej komisie takmer polovica Slovákov vôbec nepozná svoje práva, keď si berie spotrebný úver. Iba zhruba desatina konštatovala, že sú o svojich právach dostatočne informovaní. Aj preto sa komisia pustila do informačnej kampane o spotrebiteľských úveroch.
Nedostatky v ochrane spotrebiteľa vidí Unčovský hlavne v tom, že legislatíva je roztrieštená medzi viaceré ministerstvá a v príliš veľkom počte organizácií, ktoré sa venujú tejto problematike. "Gesciu nad ochranou spotrebiteľa má ministerstvo hospodárstva, kým v únii väčšinou spadá pod rezort spravodlivosti," naznačil. Garantom zákona o spotrebiteľských úveroch je zasa ministerstvo financií, dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.