Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2021, 14:42 Aktualizované dňa 07.12.2021 o 16:04

Matovičov nápad sa mení: Seniori dostanú za očkovanie 300 eur v hotovosti, poukazy nebudú

  • Odmenu 300 eur automaticky dostanú ľudia vo veku nad 60 rokov, ktorí už sú zaočkovaní tromi dávkami. Nárok budú mať tiež ľudia, ktorí sérum tretíkrát ešte len dostanú. 
  • ​Tí, ktorí majú prvú dávku a podstúpia aj druhú, dostanú dvesto eur. Rovnaká suma prináleží aj ľuďom, ktorí zatiaľ vakcinovaní nie sú a rozhodnú sa absolvovať prvý vpich.
  • Podmienkou je, že sa do 24. decembra buď zaočkujú, alebo aspoň zaregistrujú a na vakcínu pôjdu do 15. januára.
  • Podľa Igora Matoviča ide o posledný pokus pozitívnou motiváciou presvedčiť ohrozených ľudí na vakcináciu.

Koalícia sa dohodla na tom, že bude k očkovaniu proti covidu finančne motivovať seniorov vo veku nad 60 rokov. Konkrétne sumami 300 alebo 200 eur v hotovosti. Na tlačovej konferencii koaličných lídrov to oznámil minister financií Igor Matovič.

​Ten pôvodne presadzoval 500-eurové poukazy, ktoré by sa dali využiť v službách. O návrhu na ich zavedenie už rokuje parlament. Avšak tento variant nemal podporu koaličnej strany SaS. S "kešom" so zníženou hodnotou už však súhlasia všetky štyri vládne strany.

Vyplácanie poštovou poukážkou

"Zmeníme 500 eur v poukazoch na 300 eur v hotovosti," povedal Matovič. Odmenu v tejto výške dostanú automaticky ľudia vo veku nad 60 rokov, ktorí sú zaočkovaní tromi dávkami. Nárok na tento obnos budú mať tiež ľudia, ktorí sérum tretíkrát ešte len dostanú.

Zdroj: Reprofoto/YouTube

​Tí, ktorí majú prvú dávku a podstúpia aj druhú, dostanú dvesto eur. Rovnaká suma prináleží aj ľuďom, ktorí zatiaľ vakcinovaní nie sú a rozhodnú sa absolvovať prvý vpich.

Podmienkou vzniku nároku na peniaze pre spomínané kategórie je, aby sa ľudia do 24. decembra buď zaočkovali, alebo aspoň zaregistrovali s tým, že na vakcínu pôjdu do 15. januára 2022. Úmysel je tieto financie vyplácať formou poštovej poukážky, žiadať o ne nebude potrebné, kľúčom by mala byť databáza Národného centra zdravotníckych informácií. Bližšie detaily by mali byť známe po zajtrajšom rokovaní vlády.

"Myslíme si, že to je to veľmi fér návrh, ktorý jemne zvýhodňuje tých ľudí, ktorí sa už dodnes správali zodpovedne. A zároveň veľmi intenzívne motivuje tých ľudí, ktorí ešte neabsolvovali očkovanie ani prvou dávkou," zhodnotil Matovič.

Posúvanie termínov mladším

Podľa ministra financií je problém v tom, že množstvo ľudí, ktorí sa zaočkovali dvoma dávkami, tretiu už nechce. Verí však, že pri takejto motivácii zmenia názor. "Pevne verím, že žiaden dôchodca, ktorý už bol na dvoch dávkach, neodolá tejto ponuke a prilepší si takto do rozpočtu," vyjadril sa. Ide podľa neho o posledný pokus pozitívnou motiváciou presvedčiť ohrozených ľudí na vakcináciu.

Pripustil zároveň možnosť, že ľuďom mladším ako 60 rokov čakajúcim na očkovanie presunú termín na neskôr, aby tak v najbližších týždňoch uvoľnili miesto pre seniorov. Zajtra by o tom mala byť debata na rokovaní vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.