Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2017, 10:56 Aktualizované dňa 21.12.2017 o 12:38

Smer narazil na problém. Podnikateľom sa nepáči výška príplatkov za prácu v noci a cez víkend

Sledujte brífing ministra práce Richtera so sociálnymi partnermi na tému zvyšovanie príplatkov a ďalšie navrhované opatrenia. Tlačová beseda sa začína po skončení rokovania, po 11.00 hod.

Minister práce Ján Richter
Zdroj: TASR/M. Baumann

Minister práce Ján Richter dnes rokoval so sociálnymi partnermi o zvyšovaniu príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov. Rozhodnutia ešte nie sú definitívne.

Podnikateľské zväzy ešte dostanú priestor na vyjednávanie. Priznal to šéf rezortu práce Ján Richter. Podľa neho síce sociálni partneri chceli kompromisné riešenia, no nikto nespochybnil novelu zákona. „Mali rozdielne názory na výšku príplatku,“ priznal Richter.

Kým pri nočnej práci žiadali zamestnávatelia namiesto 50 percent len 30, pri svatku chceli stopercentné navýšenie znížiť na 60. Navýšenia sú zatiaľ vecou rokovaní. Čo sa však už meniť nebude je príplatok za sviatok. Ten má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. 

Rokovania však asi najvýraznejšie zmenili príplatok za prácu v noci.

Minister je ochotný zvýšenie rozdeliť podľa toho, či ide o rizikovú prácu alebo nie. Od toho by sa potom odvíjala aj výška príplatku. Pripustil aj možnosť derogačnej klauzuly.

Môžu v konkrétnej firme hľadať v kolektívnej zmluve aj nižšie riešenia,“ zákon by sa však mal dať podliezť len pri príplatkoch za prácu v noci. Pri ostatných budú percentá nemenné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.